Krupinčanov prilákali zabíjačkové špeciality

n 29.11.2015 8:00 - Krupina

Okolo krupinskej tržnice sa v sobotu 28. novembra šírila lákavá vôňa zabíjačkových špecialít, a tak sa nečudujme, že mnohí týmto lákavým vôňam neodolali.

Stalo sa už dlhoročnou tradíciou, že zabíjačku organizuje mesto Krupina. Vraví sa, že na dobré si každý človek veľmi ľahko zvykne, a tak sa naši občania rok čo rok tešia na dobroty, ktoré sú pre nich vždy prichystané.

Fajnšmekri a odborní poradcovia

Za hlavnou bránou tržnice sa od samého rána mlelo mäso na klobásy. „Fajnšmekri“ vymýšľali a,samozrejme, koštovali pomleté mäso, aby tohtoročné klobásy chutili minimálne tak dobre, ako tie vlaňajšie. Pomocníkov bolo neúrekom, a tiež aj „odborných“ radcov.

Skoro každý bol ako keby vyučený mäsiar. Medzitým vybrali z kotla uvarené vnútornosti a všetko to, čo malo ísť do jaterníc. Ryža bola taktiež uvarená a už to len všetko zmiešať a správne dochutiť.

No a potom trochu povariť a dať na pekáč piecť aj s čerstvými klobáskami. Len na klobásky použili bravčové plece, bôčik a aj niečo zo stehna, spolu okolo stoosemdesiat kilogramov.

Čo nemohlo chýbať

A aké by to boli zabíjačkové hody bez chutnej paprikovej slaninky? Samozrejme, že okrem papriky a soli ju aj dobre ocesnakovali. Nemohla chýbať ani dobrá kapustnica, varené vínko, či horúci čaj.

Niečo okolo jedenástej hodiny dopoludnia brány tržnice otvorili a vstúpili prví hostia, a to nielen z Krupiny, ale aj blízkeho okolia. Vítala ich ľudová hudba Vrchárska trojka z Hrochote. Nie sú to žiadni začiatočníci. Spolu hrávajú viac ako desať rokov.

Vzácna návšteva

Krupinskú zabíjačku navštívil Tibor Lebocký, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Organizátori ponúkli aj jemu so zabíjačkových špecialít. No a ostatní návštevníci koštovali skoro každé jedlo.

Nevedeli vynachváliť chýrnych majstrov, ktorí všetky jedlá pripravili tak akurát. Chutilo naozaj všetkým. Takúto zabíjačku organizujú v Krupine už sedem rokov.

Po vôňach nezostala ani stopa. No spomienky a zážitky z poslednej novembrovej soboty len tak z pamäti nevymiznú. Už teraz sa tešia, že o rok sa opäť stretnú.

Text a foto: (an)