V Čáčove krstili významnú publikáciu

n 1.12.2015 8:00 - Senica

V pondelok 16. novembra sa v budove bývalého obecného úradu v senickej miestnej časti Čáčov stretli milovníci histórie, a zvlášť dejín Záhoria. Záhorské osvetové stredisko (ZOS) v spolupráci s Klubom priateľov histórie Senica a Mestským výborom číslo 1 v Čáčove tu zorganizovali krst knihy historika Petra Brezinu s kolektívom „Prvá svetová vojna a Záhorie“.

Oficiálne uvedenie knihy sa uskutočnilo už 28. októbra v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave, tentoraz dostali príležitosť bližšie sa s výnimočnou publikáciou zoznámiť aj obyvatelia Čáčova, Senice a okolia.

V úvode podujatia knihu slávnostne pokrstili primátor Senice Branislav Grimm a riaditeľka ZOS Ľubica Krištofová. Na rozdiel od Bratislavy, kde sa krstilo záhorským pieskom, tentoraz knihu zasypali lupene divých makov, ktoré sú symbolom vojnových veteránov, ale aj prejavom úcty k obetiam prvej svetovej vojny a vyjadrením túžby po mieri.

Primátor Branislav Grimm pripomenul, že prvopočiatky tohto symbolu možno nájsť v básni „In Flanders Fields“ (Na poliach Flámska), ktorú v máji 1915 zložil kanadský vojenský lekár, plukovník John McCrae.

Rodák z mesta Guelph v provincii Ontario vojnové besnenie zažil na vlastnej koži ako účastník krvavej bitky o belgické mestečko Ypres. Báseň sa neskôr dostala do rúk americkej členky asociácie Mladí kresťania Moiny Michaelovej a inšpirovala ju k myšlienke učiniť z červeného maku poetický symbol obetí tohto dovtedy najväčšieho celosvetového vojnového konfliktu.

Prvýkrát túto svoju predstavu realizovala v USA v roku 1920, keď červený mak ako symbol spomienky na vojnové hrôzy prijali americkí veteráni. Dnes môžeme kvet červeného maku uvidieť na spomienkových aktoch a ceremóniách pri príležitosti Dňa vojnových veteránov vo väčšine demokratických krajín sveta a svoje dôstojné miesto si táto tradícia nachádza už i na Slovensku.

Senický primátor B. Grimm pár veršov z legendárne básne aj zarecitoval.

Druhý diel pripravený

Slova sa potom ujal historik Peter Brezina, ktorý prítomným predstavil svoju knihu. Spomenul, že čitatelia v tejto približne 500-stranovej publikácii nájdu informácie o histórii vojny a o význame legionárov pre vznik Československa, nachádza sa v nej však aj okolo 30 autentických príbehov účastníkov vojny zo Záhoria.

Keďže pri príprave knihy tvorcovia zozbierali oveľa viac materiálu, ako sa do nej vošlo, pripravený je už druhý diel publikácie, ktorý by mal vyjsť najneskôr do roku 2018 k 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny. V druhej časti knihy sa okrem iného bude nachádzať i zoznam vojnových pamätníkov na Záhorí.

Na stretnutí s históriou nechýbalo komentované premietanie historických fotografií a pohľadníc Čáčova a o záverečnej fáze prípravy knihy venovanej histórii čáčovského evanjelického zboru informovali miestny evanjelický farár Miroslav Hvožďara a predseda združenia PRO Čáčov Slavomír Bučák.

Účastníci podujatia ocenili nielen množstvo nových a zaujímavých informácií, ktoré na stretnutí získali, ale aj možnosť zakúpiť si najnovšie knihy P. Brezinu vrátane knihy „Senica v nostalgii pohľadníc“, ktorú napísal spolu s Jánom Petrom.

(nsk), foto: Radovan Samek