Literárny klub v Krupine je plný aktivít a najrôznejších činností

n 28.11.2015 21:13 - Krupina

Literárny klub, ktorý sa nachádza pri Mestskej knižnici v Krupine oslavuje už tri roky svojho pôsobenia. Jeho aktivity sú bohaté a veru sa má čím pochváliť. Naposledy sa zišli v knižnici za účelom prezentácie, ktorá bola zameraná na súčasný slovenský román.

„Je načo spomínať, ale aj sa čím pochváliť,“ tvrdí pani Katarína Almášyová. Klub dôchodcov učiteľov je podľa pani Kataríny komunita, ktorá sa vždy celoživotne vzdelávala, a teda povinne siahala po knihách. Keď sa schádzali vo svojom klube, mnohí boli zvyknutí voľný čas tráviť čítaním.
 

POZRITE AJ: Nenechajte si ujsť! Vianočná knižka sa otvára

Teraz majú väčší výber

„Pred revolúciou sme čítali to, čo vydavateľstvá ponúkali, teda pôvodnú sovietsku tvorbu, ale aj ruskú klasiku alebo vojnové romány, kde-tu detektívky,“ priznávajú členovia klubu učiteľov. Dnes je výber oveľa väčší.

Na výber je celosvetová tvorba rôzneho žánru. Veľa členov tohto klubu, lepšie povedané členiek, lebo mužov je tam málo, navštevuje knižnicu. Pravidelne čítajú beletriu a bažia po tom, aby mohli spoznávať súčasnú slovenskú krásnu literatúru. Knihovníčka im pripravila prezentáciu o súčasnom slovenskom románe.

Známi aj menej známi spisovatelia

Prvá súčasná spisovateľka, ktorá prišla do Krupiny bola Bea Bazalová. Neskôr prišla ešte raz a potom nasledovali ďalšie a ďalšie besedy. Zoznámili sa s neznámymi autormi, ktorí sa za tri roky stali známymi literátmi.

Takým bol aj Jozef Karika. Jozef Banáš sa môže pochváliť titulom najpredávanejší slovenský autor. Debatovali aj s Katarínou Gillerovou, regionálnou autorkou Blankou Gondovou, Rasťom Piškom a aj Marekom Zákopčanom.

Členka literárneho klubu Zuzana Páléniková pozvala na besedu svoju bývalú žiačku, dnes už známu spisovateľku Danušu Dragulovú-Faktorovú. V literárnom klube besedovala aj Jitka Vítová a naposledy Marta Šurinová.

„Za tri roky sme v Literárnom klube privítali pätnásť spisovateľov známych aj menej známych,“ tvrdí pani Katarína Almášyová. Všetci boli milí a veselí. Šírili okolo seba pokoj. Veríme, že sa Literárnemu klubu v Krupine bude dariť aj v budúcom kalendárnom roku.

Text a foto: (an)