Viac foto v galérii

Aleja dejateľov v Rimavskej Sobote má dve nové busty

n 26.11.2015 20:07 - Rimavská Sobota

Bronzové busty Bohuslava Nosáka-Nezabudova a Daniela Gabriela Licharda dnes slávnostne odhalili v Aleji dejateľov na Námestí Štefana Marka Daxnera v Rimavskej Sobote.

Odhalenia búst sa zúčastnil predseda Matice slovenskej (MS) Marián Tkáč, autor myšlienky projektu zriadenia Aleje dejateľov Peter Dragijský, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a ďalší predstavitelia spoločenského a kultúrneho života.
    

NEPREHLIADNITE: ROZHOVOR s gastroenterológom: Chcete schudnúť? Urobte toto!


Podľa slov primátora mesta bolo odhalenie búst umocnené aj tým, že sa koná v roku, keď si pripomíname 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra, ako aj 25. výročie obnovenia činnosti MS v Rimavskej Sobote.

Významné osobnosti

„Títo dvaja šíritelia vzdelanosti a pokroku, ktorým sú dnes odhalené busty, patrili medzi obetavých štúrovcov. Obohatili a prehĺbili celé slovenské študentské hnutie svojím širokým literárnym rozhľadom, ako aj výchovou širokých ľudových vrstiev,“ uviedol v príhovore Šimko. Pripomenul tiež ich zásluhy pri písaní a vydávaní literárnych diel širokého zamerania a ich pôsobenie v regióne Gemer-Malohont.
     
Ako uviedol Dragijský, inšpiráciou pri nápade zriadenia Aleje dejateľov pre neho bolo talianske mesto Padova. „Tam som na námestí Prato della Valle objavil vyše 80 sôch osobností, ktoré v tom meste študovali. Vtedy som si pomyslel, o čo sme my horší, veď v našom regióne máme prakticky v každej dedine nejakého dejateľa, ktorý tam žil alebo sa v nej narodil,“ vysvetlil Dragijský.
      
Dodal, že dnes odhalené busty doplnili zbierku doterajších 11 sôch, búst a skulptúr, ktoré boli v aleji postupne osádzané od roku 2000 v rámci projektu Historické osobnosti Gemera a Malohontu, ktorý realizoval Miestny odbor MS v Rimavskej Sobote. „Ak sa nám podarí získať financie, osadíme aj ďalšie busty,“ prisľúbil.

Slovenský unikát     

Predseda MS Marián Tkáč považuje Aleju dejateľov v Rimavskej Sobote podľa vlastných slov za unikátnu vec na Slovensku. „Je to skvelý nápad, lebo to, čo človek raz vidí, nahradí stokrát počuť. Keď budú ľudia vidieť tieto osobnosti, tak sa zrejme budú zaujímať, kto to bol. To je prvý krok k tomu, aby zistili, akí to boli statoční ľudia, a aby ich aj napodobňovali,“ povedal Tkáč, podľa ktorého je to cesta aj pre iné regióny a mestá Slovenska.

„My sa túto ideu snažíme trochu opakovať v Martine pred budovou MS, kde máme Park Cyrila a Metoda s bustami slovenských dejateľov,“ dodal.

TASR, foto: TASR