Priaznivci karikatúr si prišli na svoje

n 17.11.2015 9:43 - Nové Mesto nad Váhom

Dňa 13. novembra sa vo výstavnej sieni MsKS uskutočnila vernisáž výstavy Vlada Pavlíka Obrazy a kresby. 

Diela s osobitou optikou videnia sveta si záujemcovia výtvarného umenia môžu pozrieť do 19. decembra. Vladimír Pavlík je významný karikaturista, ilustrátor a dizajnér. Karikatúre sa začal venovať už na strednej škole. Prvú kresbu vytvoril v roku 1973, dnes ich má viac ako desaťtisíc.

Rekordman v kreslení vtipov

Svoje kresby najskôr uverejňoval vo viacerých časopisoch, ilustroval detské leporelá a niekoľko kníh kresleného humoru. Témy nachádza v každodennom živote, v stretávaní sa s ľuďmi a v pozorovaní, pretože, ako vraví, karikatúra je zaznamenávanie určitých situácii, ktoré sa premenia kresbou na humor.

Karikaturista sa stal v minulosti slovenským rekordmanom v kreslení vtipov v časovom limite. Tento rodák z Nového Mesta nad Váhom nakreslil v roku 2007 v Piešťanoch 54 vtipov zvlastnej tvorby vo formáte A2 za 60 minút. Postavenie súčasnej karikatúry na Slovensku ho veľmi mrzí. Preto svoje práce posiela na festivaly kresleného humoru po celom svete.

Pavlíkove kresby videli priaznivci umenia na súťažných prehliadkach v Číne, Iráne, Turecku, Taliansku i v Chile. Obľúbený tvorca však v posledných rokoch objavil aj čaro veľkoformátovej
maľby akrylovou farbou na plátno.

Napriek množstvu výtvarných diel, ktoré vznikli približne za štyridsať rokov výtvarnej činnosti, núdzu o nové námety autor nemá. „Humorne sa dá znázorniť aj hospodárska kríza, či veľké ekologické problémy“.

Text a foto: Lenka Drgoncová