Juraj Gubáni: Footgolfová liga je otvorená pre všetkých

n 23.11.2015 8:00 - Senec

Pred rokom na Slovensku bola založená Slovenská FootGolfová Asociácia. V tomto kalendárnom roku sa rozbehol prvý ročník Slovenskej FootGolfovej tour, ako aj Senecká FootGolfová liga, ktorá sa hrá na golfovom ihrisku Art Hotel Kaštieľ v Tomáčove. Víťazom ligy v najsilnejšej kategórii medzi mužmi do 40 rokov sa v päťkolovej bitke nakoniec stal zakladateľ FootGolf Club Senec Juraj Gubáni, ktorému sme položili niekoľko otázok.

Kedy a prečo ste sa začali zaoberať organizáciou FootGolfu v Senci?

S FootGolfom ako takým, som sa zoznámil začiatkom minulého roka. Bol som oslovený, aby som ho pomohol rozbehnúť v rámci Slovenska, čo sa nám aj vďaka našej najlepšej golfistke v histórii Zuzky Kamasovej podarilo. Potom som videl, že členskú základňu rozšírime len vďaka určitému lokálpatriotizmu a tak sme založili klub. Bol prvým vôbec, ale oficiálne na ministerstve vnútra SR sme zaregistrovaný až po trnavskom. Veľmi nám pomohlo, že máme domovské sídlo v areáli Art Hotela Kaštieľa Tomášov, za čo sme veľmi vďační majiteľom, že nám umožnili vykonávať našu činnosť práve tam. V Súčasnosti máme cez 80 členov, medzi ktorými sú juniori, ženy, muži i seniori. A aj to bol jeden z hlavných dôvodov – vytvorila sa medzi nami skvelá partia ľudí rôzneho veku i pohlavia.


Čo vás podnietilo založiť FootGolfovú ligu, aj keď existuje Slovenská FootGolfová tour? Aký je medzi nimi kvalitatívny a hráčsky rozdiel?

Naša liga je zameraná hlavne pre hráčov nášho klubu na zlepšenie ich výkonnosti, ale samozrejme sú vždy vítaní aj hráči z iných klubov, prípadne i tí bez klubovej príslušnosti. Zo skúseností viem, že napredovať môžete len vtedy, keď hrávate veľa turnajov. Slovenskú FootGolfovú Tour hrajú po väčšine len muži, u nás v Tomášove ju hrajú okrem mužov aj deti, ženy i seniori. Toto bolo hlavným cieľom, prečo sme ako prvá liga na Slovensku, vytvorili tieto štyri kategórie. Nastavili sme latku dosť vysoko, ale ja mám rád výzvy, hlavne tie, ktoré časom prinášajú ovocie.

Ako hodnotíte prvý ročník FootGolfovej ligy, čo sa týka účasti hráčov, výsledkov a aké máte plány do budúcnosti s ligou?

Hodnotím ju veľmi kladne, hlavne preto, že sme mali početné zastúpenie vo všetkých kategóriách. Celkovo ju hralo 116 ľudí, čo je na prvý ročník výborné číslo. Myslím si, že sú tam ešte určité rezervy, ale to v budúcom roku vylepšíme. Čo sa týka výsledkov, je vidno, že pravidelná účasť na našej lige dostala niektorých na celkové stupne víťazov. Športovo priznávam, ak by mohol Ján Kozák ml. prísť ešte aspoň na jedno kolo, bol by celkovým víťazom práve on. Ako som už spomínal, vo FootGolfe potrebujete pravidelne hrávať turnaje. Osvedčilo sa to aj napríklad u Angličanov, ktorí majú viac ako 50 lokálnych turnajov v roku. Aj toto im pomohlo, že sa stali víťazmi Európskej FootGolfovej Tour 2015 v družstvách a jej hráči ešte bojujú o celkové prvé tri priečky v Európe. Rozhodne sa až koncom novembra v Turecku. Aj preto plány s našou ligou sú veľké, ale všetko chce čas. Ideme na to postupne krok za krokom. Máme v úmysle ligu rozširovať – budúci rok to už bude 8 kôl namiesto 5 a v prvom rade spájať s inými ligami, ktoré verím, že vzniknú budúci rok. Na naše facebookovej stránke sú pravidelne aktualizované novinky, tam sa môžete všetko dozvedieť.

Na základe výsledkov v slovenskej tour, ste nominovaný na majstrovstvá sveta vo FootGolfe, ktoré sa uskutočnia začiatkom januára v Argentíne. S akými cieľmi a predsavzatiami idete vy osobne a skupina slovenských hráčov?

V prvom rade uhrať, čo najlepší výsledok. Veľmi dobre viem, že nemám šancu zamútiť popredné miesta, ale určite tam nejdem na výlet. Podriaďujem tomu teraz všetko – príprava je tvrdá a finančne náročná. Predbežne by tam malo byť okolo 450 hráčov z celého sveta. Všetci chceme, čo najlepšie reprezentovať našu krajinu, lebo tieto MS budú prelomové. Po ich ukončení sa má vytvoriť svetový rebríček hráčov, podobne ako je napríklad v tenise. Je potrebné, aby sme tam išli minimálne štyria hráči, aby sme mohli súťažiť aj v družstvách ako krajina. Náklady sa každým dňom zvyšujú a my stále zháňame sponzorov – partnerov, ktorí by nám pomohli tam dostať, čo najväčší počet hráčov. My im recipročne vieme zabezpečiť reklamu na Slovensku aj v zahraničí počas celého budúceho roka a v prípade dlhodobej spolupráce, i dlhšie.

Na Slovensku je v súčasnosti šesť FootGolfových ihrísk. Aké kroky by podnietili ďalší rozvoj FootGolfu u nás?

Som rád, že za taký krátky čas ich je už šesť. Až na ihrisko v Bernolákove, som sa podieľal na vytvorení všetkých a získal veľa skúseností, ktoré chcem posunúť ďalej. Bol by som rád, ak by sa sme v budúcom roku vytvorili ešte jedno ihrisko na strednom a jedno na východnom Slovensku. Rozvoj FootGolfu nastane len pri výbornej spolupráci vedenia SFGA s FootGolfovými klubmi a hlavne s golfovými. Pre úspech je potrebná čo najlepšia propagácia v rámci celého Slovenska a najmä sponzoring. Bohužiaľ, bez toho sa dnes šport na Slovensku robí veľmi ťažko. Preto aj touto cestou ďakujem všetkým, ktorí FootGolf propagujú a pomáhajú nám, či už finančne alebo materiálne. Tak isto si uvedomujem, že veľa ľudí FootGolf ešte nepozná, ale verím, že ako je to v zahraničí najrýchlejšie rozvíjajúci sa a najpopulárnejší šport, tak čoskoro bude aj u nás.

Rastislav Blaško, foto: autor, Simona Švorcová