Pripomenuli si Krista Kráľa

n 23.11.2015 16:22 - Bánovce nad Bebravou

Posledná nedeľa v liturgickom roku sa označuje ako Nedeľa Krista Kráľa. Ide o jednu z najmladších cirkevných slávností, ktorú zaviedol pápež Pius XI. v roku 1929 a ktorá pripomína, že všetko má svoj začiatok a koniec v Kristovi.

Jedna z hlavných právd hovorí: „Syn Boží sa stal človekom, aby nás vykúpil.“ Kristus teda nie je kráľom, ktorému má slúžiť jeho ľud, práve naopak, on sám prišiel slúžiť ľuďom, aby sa neustále mohli radovať v jeho kráľovstve. Vždy však záleží aj na samotnom človeku, či sa rozhodne žiť správny kresťanský život.

Kráľovské posedenie

Okrem bežných nedeľných svätých omší sa v našom meste v tento deň už mnoho rokov v popoludňajších hodinách koná aj kráľovské posedenie určené predovšetkým pre tých najmenších. Inak to nebolo ani tento rok.

V nedeľu 22. novembra sa pastoračné centrum zaplnilo zábavychtivými deťmi, ktoré si ako vstupenku museli už tradične priniesť vlastnoručne vyrobenú papierovú kráľovskú korunu. Hneď pri vstupe každý obdržal súťažnú kartičku, do ktorej sa zbierali pečiatky za splnenie jednotlivých úloh. Celým programom ich sprevádzala katechétka Mária Tuchyňová so svojimi mladými pomocníčkami zastupujúcimi pokoj, radosť a lásku. Všetci si mohli schuti zatancovať pri detských piesňach s kresťanskou tematikou a tiež aj pri niektorých známych detských hitoch.

Hľadala sa aj truhlica s pokladom

Hlavnou náplňou stretnutia však bolo hľadanie pokladu, ku ktorému bolo možné dostať sa až po splnení úloh. V rámci nich prítomné deti preukázali svoje vedomosti o živote Ježiša Krista, jeho narodení, pôsobení či smrti na kríži, no a tradične nesmelo chýbať ani populárne lúštenie šifry, teda na základe znakov, ku ktorým bolo priradené jedno písmeno, museli dať dokopy slovo, ktorým doplnili citát zo svätého písma. Po splnení celkovo siedmich úloh sa im podarilo objaviť aj dlhoočakávaný poklad – drevenú truhlicu plnú sladkostí, z ktorých sa ušlo každému.

Všetkých prítomných prišiel pozdraviť aj farár Stanislav Garaj. Hoci sa na akcii tento rok oproti minulosti zúčastnilo menej detí, tí, čo prišli, neoľutovali. Aj takouto formou preukázali, že im kresťanská viera nie je ľahostajná.

Marek Kasala, foto: autor