Cestári v Stropkove sú pripravení na zimu

n 24.11.2015 8:12 - Stropkov

Zimné obdobie sa už pomaly blíži a s ním súvisí najmä nízka teplota vzduchu a chladnejšie počasie, ktoré spôsobuje problémy. To, ako je pripravené naše mesto na poľadovice a sneh, sme sa spýtali riaditeľa mestského podniku Služba Michala Šandrika.

O zimnú údržbu 40 km stropkovských ciest sa stará mestský podnik Služba, ktorý obsluhuje podľa Michala Šandrika dva traktory, multicar, posýpač s pluhom a UNC s pluhom.

Nové vozidlo vo vozovom parku

Z nových strojov sa vo vozovom parku nachádza Multicar s pohonom všetkých štyroch kolies a novým šnekovým posýpačom. Ako pripomenul riaditeľ podniku: „Všetky mechanizmy prešli v uplynulom období potrebnými opravami a údržbou a sú pripravené vyraziť na cestu. Nové vozidlo bude prínosom hlavne pri údržbe ulíc v členitejšom teréne, na horných uliciach mesta.“

M. Šandrik dodal, že o cesty a chodníky v našom meste počas zimného obdobia sa starajú pracovníci mestského podniku a ručným čistením.

Výdatné sneženie spomaľovalo prácu

Minulé zimné obdobie v našom meste zaznamenalo najmä nárazové snežné prehánky, čo dávalo mestskému podniku značne zabrať, aby udržali stropkovské cesty pojazdné. Na nedostatky upozornili aj Stropkovčania, keďže mestský podnik podľa Šandrika zaznamenal sťažnosti verejnosti, ktoré sa týkali pomalej reakcie na výdatné sneženie.

„V nadchádzajúcej sezóne sa podobným nedostatkom chceme vyhnúť, aj keď do úvahy treba brať aj objektívne príčiny, keď počas silného sneženia niekedy jednoducho nie je možné zabezpečiť zimnú údržbu v celom meste naraz,“ dodáva Šandrik.

Najskôr je však dôležité očistiť a sprístupniť centrum mesta, kde sa nachádzajú všetky dôležité inštitúcie ako mestský úrad, úrad práce, obchody. Po sprístupnení hlavných ťahov sa zimná údržba sústredí na spriechodnenie okrajových častí mesta.

Problémy s odparkovanými autami

Je potrebné spomenúť i problémy, s ktorými sa mestský podnik denne stretával pri zimnej údržbe ciest. Ide hlavne o odparkované autá na chodníkoch či krajniciach, ktoré svojím umiestnením prekážajú v dôkladnom čistení ciest od snehu, a tým aj prechodom čistiacich mechaník.

Do novej sezóny je náš mestský podnik Služba podľa jeho riaditeľa vyzbrojený proti snehu hlavne dostatkom posypového materiálu (kamenivo, posypová soľ), ktorých zásoby budú podľa potreby priebežne dopĺňať. „Prioritne je počas údržby využívaný inertný materiál, pri poľadovici a na rizikových úsekoch sa využíva aj posypová soľ,“ dodáva Šandrik.

 

Text: (el), ilustračné foto: TASR