Viac foto v galérii

90 rokov amatérskej fotografie v Považskej Bystrici

n 29.11.2015 13:28 - Považská Bystrica

Považské osvetové stredisko pripravilo v spolupráci s mestom, PX Centrom a Fotklubom Fénix unikátnu výstavu. Pod názvom 90 rokov amatérskej fotografie v Považskej Bystrici sa ukrývajú desiatky snímok z rokov minulých aj zo súčasnosti.

Výstava priblíži širokej verejnosti vývoj fotografie a činnosti amatérskych fotografov v našom regióne za posledné desaťročia až po súčasnosť, pripomenie fotografov, ktorí sa zapísali do histórie amatérskej fotografie na Slovensku. Pozrieť si ju môžete do konca novembra.

Pomohla im digitalizácia

„Keď sme pred jedenástimi rokmi pripravovali výstavu 75 rokov amatérskej fotografie v Považskej Bystrici netušili sme, že v roku 2015 sa stretne ten istý organizačný tím pri realizácii výstavy 90 rokov amatérskej fotografie v Považskej Bystrici. Dlhoročný fotograf Ambróz Gabčo dal k dispozícii svoju unikátnu zbierku fotografií, ktorú sa mu podarilo zachrániť pri likvidácii fotoklubu DK ROH v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Iba vďaka jeho úsiliu sa zachovali fotografie mapujúce pôsobenie amatérskych fotografov v našom meste a zbierka sa postupne rozrastala o fotografie z neskoršieho obdobia. Roman Bátora, jeden zo zakladajúcich členov fotoklubu Fénix, sa podujal fotografie zdigitalizovať, čím sa rozšírila možnosť ich prezentácie,“ uviedla Daniela Čižmárová, riaditeľka Považského osvetového strediska.

Dokumentuje vývoj fotografie

Desiatky fotografií zdobia výstavnú sálu kina Mier aj jeho vestibul. Nechýbajú zábery krajiny, portréty, dokumentárna fotografia či zábery z kultúrnych podujatí. Priestor dostali desiatky fotografov a výber nebol podľa slov organizátorov jednoduchý.

„Snažili sme sa, aby na výstave bolo zastúpených čo najviac fotografov pôsobiacich v klubových zoskupeniach alebo individuálne v Považskej Bystrici,“ doplnila D. Čižmárová. Fotoklub Fénix funguje v našom meste od roku 1996 a pôsobí pri Považskom osvetovom stredisku.

Teší sa záujmu starších aj mladších fotografov a pravidelne organizuje autorské či kolektívne výstavy. Ako uviedol fotograf Ambróz Gabčo, výstava dokazuje, že fotografia sa neustále vyvíja, že patrí do umeleckých žánrov, že je schopná vniesť výrazný obsahový náboj pri vysokej umeleckej náročnosti.

Text a foto: (kava)