Daniel Federl: Na premieňaní šancí musíme zapracovať

n 23.11.2015 8:15 - Pezinok

Daniel Federl po rokoch doviedol pezinský futbal do tretej ligy, v ktorej po jesennej časti zimuje na 7. mieste. Trénerstvu popri sa popri práci venuje päť rokov, z čoho tri roky viedol PŠC Pezinok v IV. lige a prvú jeseň v tretej.

Tento 37-ročný tréner je domácim futbalovým odchovancom, dorastenecké súťaže odohral v bratislavskom Interi. Za seniorov hral v zálohe a v útoku v dresoch Pezinka, Piešťan, Vrbového a desať rokov v Rakúsku. Porozprávali sme sa s ním po skončení jesennej časti súťaže.

Čo považujete za pozitíva v štýle hry a výsledkovo pre PŠC Pezinok v jesennej časti?

Herný systém oproti 4. lige sme nemenili. Máme mladých hráčov, chceme sa prezentovať behavým útočným futbalom a dôraz kladieme na hernú disciplínu. Ak si hráči plnia svoje úlohy, ktoré im vyplývajú z ich postov a sú ochotní svoj výkon podriadiť kolektívu, potom môžeme byť úspešní. V opačnom prípade to určite fungovať nebude.

Máte pri pätnástich zápasoch bilanciu po päť víťazstiev, remíz aj prehier. V ktorých prehratých zápasoch ste mohli remizovať a pri ktorých remízach ste mohli vyhrať a za akých okolností?

Hneď v prvom kole v Báhoni sme mohli pri troške šťastia v závere zápasu vyhrať, no na druhej strane sme mali aj my šťastie, keď sa nám podarilo vyrovnať v domácom zápase s Rohožníkom v poslednej minúte, keď si dal hosťujúci brankár vlastný gól. Určite najviac nás mrzí strata bodov v Rači, kde sme dostali vyrovnávajúci gól v 93. minúte.

Hráči prešli zo štvrtej do tretej ligy. Na čo konkrétne sa chcete zamerať v zimnej príprave a čo samotní hráči musia zlepšiť?

Postupom do 3. ligy sa celá hra zrýchlila, tu rozhodujú medzi úspechom a neúspechom veľmi malé detaily. Ak chceme byť úspešní a vypracujeme si v zápase 2-3 gólové šance, tak aspoň jednu musíme premeniť, na druhej strane, aj jeden prehratý súboj na polovici ihriska môže rozhodnúť zápas. A práve na premieňaní šancí musíme zapracovať najviac. Myslím si, že po kondičnej stránke sme boli minimálne vyrovnaným súperom v každom zápase.

Ako súperi vnímali PŠC Pezinok na začiatku jesene, v jej priebehu a na konci? Všimli ste si nejaké zmeny v prístupe?

Zo začiatku súťaže sme boli pre väčšinu mužstiev neznáma, čo bola pre nás aj trošku výhoda. No ku koncu jesennej časti sa už aj na nás vedeli súperi pripraviť, vedeli, akým herným štýlom sa prezentujeme. V poslednom zápase sem Rovinka neprišla hrať otvorený futbal, keď začala zo zabezpečenej obrany a spoliehala sa na protiútoky. Aj preto bude pre nás jarná časť o čosi náročnejšia.

Čo by ste si ako tréner priali dosiahnuť v jarnej časti sezóny?

V prvom rade budem rád, ak súčasný káder ostane pokope, budú sa nám vyhýbať zranenia a udržíme si takú pozíciu, akú máme po jeseni.

Text a foto: (rb)