200-ročná hruška zvíťazila v ankete

n 18.11.2015 8:17 - Nové Mesto nad Váhom

Víťazom ankety Strom roka 2015 sa stala 200-ročná hruška ružová z Bošáce, ktorá získala 3 092 hlasov. Na druhom mieste sa umiestnil dub letný, ktorý rastie v Tomášikove. Tretie miesto patrí platanu západnému zo Stupavy.

O poradí dvanástich stromov finalistov rozhodlo 12 870 hlasov. Poslaním ankety, ktorej v poradí už trinásty ročník realizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Komisia vybrala začiatkom júna zo 63 prihlásených stromov 12 finalistov. Fotografie a príbehy stromov boli uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis.

Odmenení knižnými poukážkami

Víťazná hruška z Bošáce dostala odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnili na 2. a 3. mieste rovnako získali peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.

Novinkou bolo ocenenie škôl

Ocenenie získali tie školy, ktoré vyzbierali najviac hlasovacích lístkov. Prvé tri školy získali výsadbový materiál v celkovej hodnote 500 eur. Základná škola s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským v Tomášikove vyzbierala rekordných 850 hlasovacích lístkov, vďaka čomu sa umiestnila na 1. mieste a získala výsadbový materiál v hodnote 250 eur.

Na 2. mieste skončilo Gymnázium Milana Rastislava Štefánika z Nového mesta nad Váhom a obrdžalo šek na výsadbový materiál v hodnote 150 eur. Tretie miesto podporené výsadbovým materiálom v hodnote 100 eur získala Základná škola kpt. Nálepku zo Stupavy.

„Našim cieľom bolo zviditeľniť staré krajové odrody ovocných stromov v našej doline, medzi ktoré ako vzácny poklad patrí aj hruška ružová, jedinečná odroda typická iba pre Bošácku dolinu,“ dodal starosta obce Bošáca Daniel Juráček.

Text a foto: (sm)