Zumba v meste oslávila siedme narodeniny

n 16.11.2015 8:09 - Nové Mesto nad Váhom

Od roku 2008 sa zumbe v Novom Meste nad Váhom venuje inštruktorka Denisa Gindlová, ktorá spolu so svojimi cvičencami nedávno oslávila siedme narodeniny zumby. Inštruktorka zaspomínala na svoje začiatky, ktoré boli tak ako v každom športe veľmi ťažké.

Ako ste začínali so zumbou v meste?

Mala som výhodu, pretože zumba vôbec nebola známa a každý bol zvedavý, čo to vôbec je za šport. Pamätám si, že vtedy ani veľa športov nebolo tak ako teraz. Ľudia sa venovali behu, alebo chodili do fitnescentra a preto radi uvítali túto zmenu. Záujemci sa hneď hlásili a prichádzali na prvé hodiny, po troch rokoch cvičenia bolo prihlásených viac ako 100 ľudí, bolo to neuveriteľné.

Jednotlivé choreografie potrebujú veľkú prípravu, koľko času ste venovali príprave pred siedmimi rokmi?

Bol tam veľký rozdiel, keď som začínala jednu choreografiu som robila tri hodiny. Musela som pracovať aj v noci bolo to veľmi náročné, pretože som ráno skoro vstávala do práce. Prvé choreografie som čerpala z hodín, ktoré som sa naučila v Bratislave a zrazu nastal určitý sek, kde som minula všetky zostavy, čo som vedela a musela som sama začať vymýšľať ďalšie choreografie.

Kde a ako si na sebe pracovala a vymýšľala zostavy?

Spomínam si, že každý víkend v sobotu som sa zatvorila do pivnice na celý deň a pustila som si hudbu a tak som začala vymýšľať nové choreografie. Teraz je to už jednoduchšie, približne za hodinu a pol vymyslím 5 choreografií, počujem song a automaticky ma napadnú kroky, čo pred tým u mňa nebolo. Sledujem novinky v tomto športe a snažím sa im prispôsobiť aj moje zostavy.

Koľko ľudí navštevuje zumbu v súčasnosti?

Možno okolo 50 percent ľudí skončilo a začali sa venovať inému druhu športu, ale približne 20 percent sú skalná skupina a pribúdajú aj noví ľudia, čo som milo prekvapená. Myslím si, že za to celé obdobie sme sa posunuli dopredu. Ľahko sa mi tvoria nové choreografie, ľahko sa učím nové kroky. Keby som to mala celé zhodnotiť zumba zblížila mojich cvičencov, stretávajú sa aj vo svojom voľnom čase. Neberú to ako povinný šport ale cvičia pre radosť a zábavu.

Sú zostavy pre nováčikov ťažké, alebo sa dajú ľahko naučiť?

Ak by teraz prišiel na hodinu zumby niekto nový, tak má to o to ťažšie, že kroky sa už nevysvetľujú. tancujeme jednu choreografiu za druhou, ale myslím si, že keď ten človek chodí pravidelne, tak postupne si aj ťažké kroky osvojí a nabehne do tanečného tempa.

Text a foto: (zs)