Diviaky neublížia, ak ich necháte na pokoji

n 23.11.2015 8:14 - Pezinok

Pezinok nie je špecifický len svojimi vinohradmi, ale aj krásou Malých Karpát, ktorých svahy zasahujú priamo do mesta.

Nie je sa preto čomu čudovať, keď sa v okrajových častiach Pezinka začína v určitých ročných obdobiach pohybovať divá zver. Viacerí Pezinčania už mali to šťastie, že pri venčení psa alebo pri prechádzke s deťmi mohli vidieť srny, jelene či daniele kŕmiace sa v blízkosti sídlisk.

Tieto ušľachtilé a zvyčajne plaché zvieratá je vždy zážitok vidieť naživo. Hoci majú viacerí vinohradníci a záhradkári na túto zver ťažké srdce, pre väčšinu Pezinčanov je stretnutie s týmito zvieratami skôr príjemným zážitkom. Problém nastáva až vtedy, keď sa do bezprostrednej blízkosti ľudí presúvajú aj o čosi nebezpečnejšie druhy, a to najmä diviaky.

Diviaky na Muškáte

V tomto období sa viaceré menšie svorky diviakov presunuli z lesov nižšie do doliny, kde ich láka množstvo odpadu a prebytkov z mestských stromov a vinohradov. Najnovšie videli Pezinčania menšiu skupinku asi desiatich diviakov na Trnavskej ceste na sídlisku Muškát.

Okrem psíčkarov túto starú odstavenú komunikáciu využívajú aj mamičky s deťmi či cyklisti presúvajúci sa z mestskej časti Cajla. Okrem Muškátu bolo v minulosti možné diviaky vidieť aj za sídliskom Sever či na ceste medzi Pezinkom a Limbachom.

Priame napadnutie človeka diviakom sa vyskytuje len výnimočne – diviak zvyčajne prejde do útoku vtedy, keď človek stojí na jeho únikovej ceste. Keďže má toto zviera pomerne slabý zrak, môže si stojacu osobu všimnúť až pomerne neskoro.

V rámci zachovania vlastného bezpečia, ako aj ochrany zveri, by mali byť Pezinčania opatrní. Ak je to možné, mali by sa v týchto častiach mesta pohybovať so zvýšenou ostražitosťou alebo sa im dočasne vyhýbať.

Text: (bm), foto: TASR