Ľudí bez prístrešia je v okrese Tvrdošín málo

n 24.11.2015 8:00 - Tvrdošín

Zatiaľ čo centrum dolnej Oravy má niekoľko zariadení pre ľudí bez domova, v Tvrdošíne aj v Trstenej zariadenia takéhoto typu chýbajú. Dôvodom je fakt, že ľudí bez prístrešku nad hlavou je tu menej, respektíve využívajú centrum v Kláštore pod Znievom (okres Martin).

Ako informovala vedúca oddelenia Vnútornej správy a sociálnych vecí v Trstenej Ľudmila Kostolná, mesto by v budúcnosti chcelo vybudovať krízové centrum.

Na jeho vybudovanie by použilo peniaze z projektov. Išlo by však o zariadenie, ktoré by sa dotýkalo viacerých sociálnych oblastí. Okrem ľudí bez domova by ho využívali napríklad aj matky s deťmi. „V prípade nutnosti však vieme týmto ľuďom v núdzi poskytnúť pomoc a nájsť ubytovanie,“ uviedla.

Nikoho nemožno nútiť

S neprispôsobivými občanmi si však ani tu nedokážu poradiť. „Ak niekto chce ostať na ulici, neprinútime ho, aby si hľadal ubytovanie. Pre tých, čo v minulosti mali o takúto formu ubytovania záujem, sme vybavili ubytovanie v Kláštore pod Znievom. Podotkla, že išlo o siedmich ľudí.

Nulová tolerancia alkoholu

Dôvodom prečo podľa nej ľudia tieto zariadenia odmietajú, je náklonnosť k alkoholu, keďže v útulkoch a zariadeniach pre bezdomovcov netolerujú alkohol. Výnimkou z tohto pravidla tvorí Dolnokubínske stredisko osobnej hygieny, nazývaná aj ohrevňa.

Mesto ju zriadilo počas treskúcich mrazov a nenachádza sa tu posteľ, len istá forma širokej lavice. Podľa Klementíny Šaradinovej, vedúcej Oddelenia správneho, sociálnych vecí a správy majetku, v meste Tvrdošín bezdomovcov neevidujú.

V minulosti sa postarali o niekoľkých bezdomovcov, ktorým pomohli umiestnením v Žakovciach, Kláštore pod Znievom, v útulku v Žiline a matke s 2 deťmi v zariadení núdzového bývania v Dolnom Kubíne.  Ako uviedla: „V prípade, že by sa v súčasnosti niekto ocitol bez prístrešia na ulici, sme schopní jeho situáciu riešiť operatívne.“

Monika Domeniková, foto: TASR