Hľadajú darcov krvných doštičiek

n 24.11.2015 8:00 - Bratislava III

Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave na Kramároch v polovici novembra tohto roku informoval verejnosť o potrebe krvných doštičiek pre onkologických pacientov, ktorí sa do tejto nemocnice prichádzajú liečiť skutočne z rôznych kútov Slovenska.

Hoci pravidelne chodieva darovať krvné doštičky asi sto ľudí, nestačí to na zabezpečenie potrieb krvných doštičiek pre všetkých pacientov, a preto hľadajú nových darcov. Po onkologickej liečbe sú pacienti oslabení, krvné doštičky im chýbajú v dôsledku ochorenia a liečby, ktorá ich tvorbu potláča.

Už počas prvých dní po zverejnení tejto správy prišli krvné doštičky odovzdať traja či štyria noví darcovia,“ potvrdila Ľubica Malovcová, zdravotná laborantka pracujúca pri separátore krvi. To je však stále málo, pretože pacienti dostávajú transfúzie krvných doštičiek jedenkrát denne po dobu7až 14 dní na začiatku liečby alebo aj opakovane počas jej ďalšieho priebehu.

Vstupné vyšetrenie darcov

„Máme niekoľkých pravidelných darcov, ktorí chodia darovať krvné doštičky každý mesiac. Zo zdravotného hľadiska je to celkom bezpečné,“ potvrdila Ľ. Malovcová.

Darovať krvné doštičky môžu zdraví ľudia (ktorí neprekonali infekčnú žltačku, nemajú závažné ochorenie srdca, pľúc, pečene, obličiek ani cukrovku) a sú vo veku 18 až 50 rokov, bez ohľadu na to či sú rodinní príslušníci pacientov alebo nie.

Môžu tak urobiť na 1. poschodí, na Oddelení laboratórnej hematológie a transfúziológie Národného onkologického ústavu na Klenovej 1 v Bratislave v pracovných dňoch od 7. do 14. hodiny a v prípade potreby i neskôr po telefonickom dohovore na číslach 02/59378 765 a 02/59378162.

„Vstupné vyšetrenie darcov, počas ktorého sa im urobia krvné testy, röntgen pľúc a EKG je ešte bez darovania. Darcovia budú však kontaktovaní v prípadoch potreby darovania,“ dodala.

Odber krvi na krvinkovom separátore trvá jednu hodinu. Doštičky sa darcovi začnú obnovovať ihneď a do nasledujúcich 72 hodín ich bude mať obnovené, keďže z jednej ruky sa na separátore odoberá krv na separovanie doštičiek a do druhej ruky sa darcovi jeho krv už bez doštičiek vracia zasa späť.

Darovať doštičky možno až 12-krát ročne. Tí, ktorí prišli a rozhodli a rozšíriť skupinu darcov krvných doštičiek, pričinili sa nielen o predĺženie a možno i záchranu života pacientov.

Ďalší, ktorí ešte prídu a darujú krvné doštičky v období blížiacich sa Vianoc, vykonajú šľachetný skutok, ktorý môže pre onkologických pacientov znamenať snáď aj viac, než ten najlepší vianočný dar.

Text a foto: (mašk)