Vavro bojuje o ďalší európsky šampionát

n 24.11.2015 8:00 - Partizánske

Dobré meno partizánskeho futbalu šíri jeho devätnásťročný odchovanec Denis Vavro, ktorý patrí k špičke medzi mladými hráčmi v najvyššej slovenskej lige. V drese MŠK Žilina bojoval nedávno proti Athleticu Bilbao v baráži o postup do skupinovej fázy Európskej ligy, no pred dvomi rokmi sa 190-centimetrov vysoký stredný obranca blysol na majstrovstvách sveta hráčov do 17 rokov gólom do siete Brazílie.

Futbalové gény zdedil najprv po svojom dedovi Gustovi Vavrovi, ktorý v 70-tych rokoch minulého storočia hrával okresnú ligu ako stopér v Haláčovciach. Denisov otec, tiež Gusto Vavro, trénoval futbalovú prípravku v Partizánskom, v ktorej začal hrávať Denis od šiestich rokov (narodil sa 10. apríla 1996).

O svojich začiatkoch v drese FK Tempo Partizánske Denis hovorí: „V začiatkoch v Partizánskom mi pomáhali rodičia, ktorí ma vozili na tréningy a späť, kupovali mi potrebné veci k futbalu. To ma tak naštartovalo, povedal som si, že im to chcem vrátiť, že sa budem snažiť hrať dobre futbal. Zobral som si to k srdcu a som tam, kde som, v žilinskom áčku a v reprezentačnej jednotke, za čo im patrí veľká vďaka.“

Transfer do Topoľčian a Žiliny

Ako starší žiak prestúpil do Topoľčian, kde hrával aj zároveň v mladšom doraste. Ďalší prestup nedal na seba dlho čakať a od roku 2010 začal hrávať v mladšom doraste MŠK Žilina už ako štrnásťročný. S tímom získal titul majstra Slovenska do 17 rokov. V seniorskej najvyššej súťaži debutoval ako 17-ročný v zápase na pôde AS Trenčín v apríli 2013.

Reprezentačná stopa

Dobré výkony v klube sa pretavili aj do pozvánok do mládežníckej reprezentácii. Po krátkom čase v Žiline sa objavil v národnom výbere do 16 rokov. Pred dvomi rokmi získaval medzinárodné ostrohy na majstrovstvách Európy do 17 na Slovensku.

Vďaka postupu do semifinále ME sa Slovensko kvalifikovalo na majstrovstvá sveta do 17 rokov do Abú Dabí, kde hral vo všetkých štyroch zápasoch. Bol autorom prvého slovenského gólu na majstrovstvách sveta U17, ktorý vsietil do bránky Brazílie pri prehre 1:6 a prispel k postupu zo skupiny.

Vo výbere do 18 rokov začiatkom minulého roka patril k pilierom víťazného tímu na Memoriáli V. Granatkina v Petrohrade.

Denis v krátkosti naznačil, aký je rozdiel hrať s klubom v Európskej lige a s mládežníckou reprezentáciou: „Klubová úroveň je inakšia ako reprezentačná. Zápas s Bilbaom doma bol neskutočným zážitkom, otočiť výsledok z 0:2 na 3:2 proti takému tímu a bojovať do skupinovej fázy Európskej ligy. Treba sa z takýchto zápasov poučiť, zobrať si veľa do života ako nové skúsenosti.“

Nádejná dvadsaťjednotka

Po postupe slovenského áčka na majstrovstvá Európy 2016 si dobre rozohrala skupinu aj „dvadsaťjednotka“.

Denis sa objavil v nominácii vo výbere Pavla Hapala, ktorý po dvoch víťazstvách nad Holandskom (3:1, 4:2) a jedným nad Cyprom (2:0) vedie tabuľku. Denis sa objavil na trávniku pri nešťastnej prehre 0:1 v Bielorusku.

Po víťaznom domácom zápase nad Holandskom v Myjave sa podelil o dojmy: „Neskutočné pocity. V reprezentačnej dvadsaťjednotke som v tíme s chlapcami o dva roky staršími a verím, že pomôžem mužstvu a zvládneme postup na majstrovstvá Európy U21 do Poľska.“

A aký odkaz posiela pre svojich nasledovníkov v Partizánskom a okolí? „Najmä aby sa nedostali do problémov s cigaretami, alkoholom a drogami, a aby sa naplno venovali futbalu. Aby ho brali s láskou, celým srdcom, aby sa čo najviac snažili na tréningoch. A ďalšie príde samo,“ dodáva rodák z Partizánskeho Denis Vavro.

Text a foto: Rastislav Blaško