Viac foto v galérii

Romana Adamcová - majsterka sveta v karate

n 20.11.2015 15:00 - Ilava

Karate nie je len bojové umenie. Človek pri ňom získava sebadôveru, sebaovládanie, morálne vlastnosti a v neposlednom rade, výbornú kondíciu. Bojové umenia trénujú pozornosť a zlepšujú sústredenosť. Svoje o tom vie 13-ročná majsterka sveta Romana Adamcová z Ilavy, ktorá si domov okrem pekných spomienok priniesla dve zlaté a jednu bronzovú medailu.

Začiatky

Nevyužitý voľný čas a pozvanie na tréning boli tým správnym rozhodnutím, ktoré neoľutovala. Dovtedy netušila o technikách v karate, ale zapáčilo sa jej tam. Postupne sa prepracovala k 6. kyu – stupňu technickej vyspelosti. Z jej úspechov je aj druhé miesto z majstrovstiev Slovenska v Pezinku, úspešná bola aj na Pohári federácie v Šali, kde sa umiestnila na druhom mieste a v Banskej Bystrici, kde skončila na prvom mieste.

V septembri bola opäť na stupni víťaza v Prievidzi. Momentálne je to štvrtý rok čo sa karate úspešne venuje. Ak sa dá, nevynechá ani jeden zápas. Na karate chodí rada nielen kvôli super kolektívu, ale aj vynikajúcemu prístupu celého tímu karate TJ Sokol Ilava. Tréningy sú trikrát do týždňa. Úbor tvorí kimono, opasok a voda na pitie.

Majstrovstvá sveta

Na základe nominácie Slovenskej federácie karate a bojových umení sa ako najmladšia slovenská reprezentantka zúčastnila majstrovstiev sveta WTKA v Španielskom meste Benidorm. Aj napriek tomu, že bola najmladšia vo výprave, v štyroch nomináciách ženských kategórií si odniesla dve zlaté a jednu bronzovú medailu.

„V prvom rade som sa musela spoľahnúť sama na seba. Bola to obrovská skúsenosť, na ktorú určite nezabudnem,“ povedala Romana. Súťažila v štyroch kategóriách. V tej prvej prehrala o jeden bod a nepostúpila. Sklamanie bolo veľké, ale nádej zostávala do ďalších kategórií. V dvoch z nich – ShamboShobu a Poin – získala zlatú medailu, kde ako trinásťročná nastúpila so súperkami vekovej kategórie 16 – 18 ročných.

V kategórií ShamboShobu 13 – 15 ročných získala bronzovú medailu. „Karate nie je finančne a ani časovo náročné. Chceli by sme vyzdvihnúť hlavne osobný prístup trénera Kamila Horáka a celého tímu TJ Sokol Ilava a mesta Ilava. Bez ich prístupu by takýto výsledok určite nebol,“ prezradili rodičia Romany.

Text a foto: (ann)