Predvianočný čas svetiel a vôní

n 23.11.2015 9:37 - Bratislava I

A je to tu opäť. Ten predvianočný čas čarovných svetiel a vôní. V Bratislave ho odštartovali tohtoročné vianočné trhy už 20. novembra 2015 priamo v historickom centre Bratislavy.

Tohtoročné vianočné trhy na Hlavnom námestí odštartovali symbolicky – rozsvietením vianočného stromčeka. História vianočných trhov v Bratislave siaha až do roku 1993, kedy sa podľa vzoru európskych miest konali v Bratislave prvé novodobé vianočné trhy. Neskôr k nim pribudli Staromestské vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí a dnes sú už trhy známe ako trhy na viacerých priľahlých námestiach.

Gastronomické špeciality i remeselné výrobky

Tohto roku dostali navyše nový šat. Celkovo 106 vianočných stánkov je úplne nových, v jednotných červeno-bielych, teda bratislavských farbách, a aj predajcovia majú jednotné červené oblečenie.

Výber jedál a darčekov, aký ponúkajú, zodpovedá národnej gastronómii a národným tradíciám. A tak si návštevníci môžu ako každý rok pochutnať na cigánskej pečienke, pečenej klobáske, zemiakových plackách, kapustových haluškách či štrúdlach a lokšiach.

V ponuke sú aj medovina, vianočný punč či varené víno. Medzi vianočnou ponukou nesmú chýbať výrobky od domácich remeselníkov. V stánkoch sa dajú nájsť výrobky z včelieho vosku, včelieho medu, čerstvé mliečne výrobky, výrobky z keramiky, dreva, prírodných kameňov i z vlny a kože.

Na pódiu sa vystrieda množstvo umelcov

Vianočné trhy ako každý rok lákajú návštevníkov aj pestrým kultúrnym programom. Na pódiu na Hlavného a Hviezdoslavovom námestí sa vystrieda množstvo umelcov a umeleckých súborov rôzneho umeleckého zamerania. Tohto roku vianočné trhy svojim repertoárom symbolicky otvorila Katka Koščová.

Klzisko a priestor pre korzujúcich návštevníkov

Ako každý rok, ani tento nesmie chýbať na klzisko, ktoré sa však umiestnilo na Hviezdoslavovom námestí až do priestoru za stánkami. Priestor okolo stánkov a pred Slovenským národným divadlom tak ostane voľný pre korzujúcich návštevníkov, čím sa aj počas predvianočného obdobia posilňuje promenádny charakter námestia.

Vianočné trhy na Hlavnom a Františkánskom námestí potrvajú do 22. decembra, na Hviezdoslavovom námestí do 23. decembra a na Primaciálnom námestí až do 2. januára 2016.

Text a foto: Žaneta Daroková