Knižnica so zvukovými knihami pre zrakovo hendikepovaných

n 23.11.2015 9:23 - Bratislava I

Mestská knižnica v Bratislave sa postarala o oddelenie výhradne pre zrakovo hendikepovaných. Oddelenie obsahuje a bezplatne poskytuje zvukové knihy a okolo 6 000 magnetofónových kaziet pre všetky vekové kategórie.

Špecializované oddelenie pre nevidiacich a slabozrakých je na Slovensku ojedinelé. Mestská knižnica, ktorá takéto oddelenie poskytuje, pri príležitosti Dňa nevidiacich zorganizovala deň otvorených dverí. Dňa 13. novembra sa akcie mohli zúčastniť nielen zrakovo hendikepovaní. Akcia sa konala v poradí už 24. krát.

Rôzne žánre

Ojedinelé oddelenie obsahuje zvukové knihy s približne 6 000 magnetofónovými kazetami, ktoré sú pre všetky vekové kategórie. Nachádzajú sa tu žánre ako beletria, cestopisy, humoristická, náboženská či odborná literatúra, jazykové kurzy a rozprávky pre tých najmenších. Okrem audiovizuálneho podania sú k dispozícii i textové verzie v Braillovom písme.

Besedy či premietanie filmov

Pre návštevníkov špeciálneho oddelenia je pripravená možnosť zapožičať nahrávky vo forme CD, MP3 a DVD. Pre zvukové knihy sú zasa pripravené slúchadlá na počúvanie priamo na oddelení, a k dispozícii je tiež počítač s pripojením na internet s funkciou hlasového výstupu.

Jeden deň v mesiaci sa pre nevidiacich a slabozrakých premietajú upravené filmy a občas film nahradí beseda s hercami. Jedna z najstarších knižníc na Slovensku teda ponúka mnoho možností pre zrakovo hendikepovaných ľudí. Špecializované oddelenie Mestskej knižnice sídli na Klariskej ulici 16 na druhom poschodí s bezbariérovým vstupom.

Text a foto: Róbert Hošták