V kaštieli znova strašilo

n 22.11.2015 16:30 - Ilava

Milovníci strašidiel a histórie sa mohli v dňoch 6. – 7. novembra na vlastnej koži presvedčiť či v Dubnickom kaštieli naozaj straší. Podujatie Kaštieľu vládnu strašidlá sa koná už druhý rok. O organizáciu sa postaralo Dubnické múzeum v spolupráci s Dubnickým divadlom.

Prehliadka mala úspech

Keďže scénické podujatia sú u návštevníkov jedny z najobľúbenejších, a najmä, čo sa týka tých vo večerných hodinách, organizátori sa rozhodli usporiadať strašidelné podujatie znovu. Navštívilo ho viac ako 200 ľudí. Z kapacitných dôvodov však museli mnohých odmietnuť.

Väčšinu kostýmov na scénické podujatia má Dubnické múzeum vlastné. Na toto podujatie boli zapožičané 3 dobové kostýmy zo Strednej umeleckej školy v Trenčíne. Prehliadky sa konali od 19.00 hod. do 22.00 hod., každú celú hodinu.

Stretnutie viacerých generácií

Do šľachtického sídla Ilešháziovcov sa vrátili jeho významní majitelia a stretlo sa hneď niekoľko generácií naraz: Gróf Gašpar Ilešházi s manželkou Helenou Thurzovou, Juraj Ilešházi so svojou treťou manželkou Johanou Lavínou Buccelini, s ktorou prežíval kruté chvíle, manželka Jozefa Ilešháziho, Terézia von Abensberg, žiaľ, tentokrát prišla sama, pretože Jozef ochorel.

Jozefov syn Ján Baptista, ktorý v kaštieli umrel a po nociach sa prechádza po prázdnych komnatách kaštieľa, sa opäť zvíta s manželkou Sidóniou Batáňovou. Posledný z rodu, Štefan II. je tu bez milovanej manželky Terézie, ktorú zastihol krutý osud.

Prehliadka začínala ako každá iná, na akú sú návśtevníci zvyknutí. Lektor im predstavil, čo všetko v kaštieli uvidia. Za oponou už sa skrývali tajomstvá v podobe nástrah, tajomných stretnutí s bývalými majiteľmi kaštieľa. Lektor zo súčasnosti bol zavretý do jednej z komnát a následne návštevníkov sprevádzala slúžka Anna, ktorá slúžila u Ilešháziovcov.

Spomínala grófku Johanu Lavíniu Buccelini, manželku Juraja Ilešháziho, ktorú nazývala čierna pani. Tá prikazovala kuchárovi pre grófa variť jedlá z páchnuceho mäsa. Návštevníci si museli prejsť skúškou a museli ochutnať z jedla pre grófa.

Zapojili sa aj návštevníci

Vo veľkej sieni Štefana II. došlo k šarvátke medzi Gašparom Ilešházim a ostatnými členmi rodiny Ilešházy. Gašpar sa rozhorčoval nad tým, čo sa s rodovým sídlom Ileśháziovcov dialo po jeho smrti. Tí z rodu, ktorí prišli si ale svoje zásluhy obhájilo a upokojovali grófa, aby nejednal tak prudko. Na záver si ako kedysi zatancovali. Šľachtici, ktorí nemali svojho partnera, si museli vyvoliť niekoho z návštevníkov.

V závere tanca prišla nahnevaná Terézia Barkóci, ktorá uhorela v spánku. Ďalšia skúška pre návštevníkov spočívala v prejdení tmavými komnatami kaštieľa. V miestnosti, ktorú dala uzamknúť hnevlivá Terézia, sa nachádzal kľúč, ktorý museli návštevníci nájsť len za svetla sviečky. V závere prehliadky museli v poslednej komnate kaštieľa nájsť zrkadlo, ktoré bolo prasknuté a práve to držalo návštevníkov uväznených v čase. Keď ho našli, boli vyslobodení a vrátení do súčasnosti už aj s reálnym lektorom, ktorý prehliadku začal.

(ann), Foto: archív Dubnického kaštieľa