Viac foto v galérii

Novootvorené detské centrum

n 20.11.2015 16:28 - Ilava

Dnešná situácia v školstve nie je taká, ako si ju každý predstavuje. Prázdniny učiteľom mnohí závidia, ale prácu nikto neocení. Keďže v Ilave chýbala služba pre mamičky a deti, vznikol tento nápad. Situácia s nedostatkom miesta pre deti v materskej škole viedla k vytvoreniu nového priestoru pre deti.

Začiatky

Aj napriek prekážkam s priestormi a úradmi sa podarilo zrekonštruovať budovu, aby spĺňala všetky náležitosti a hygienické normy detského centra. Prerobilo sa sociálne zariadenie, elektrina, voda, kúrenie, kuchyňa, jedáleň, vonkajšie priestory napr. parkovisko a oplotenie. Deň otvorených dverí sa konal 2. 11. 2015 formou prehliadky celého centra.

Detičky mali možnosť zahrať sa s hračkami a taktiež oboznámiť sa s priestorom centra. „Najviac sa im páčilo v kúpeľni, kde ich potešili farebné vodovodné batérie a maličké, detské WC. Rodičia získali bližšie informácie o centre a mohli si zobrať prihlášku pre svoje dieťa,“ prezradila Lýdia Horáková, ktorá spolu s Janett Drobcovou pracujú v centre. Pri odchode dostali detičky malú sladkú pozornosť – perníček v tvare zvončeka s logom centra.

Centrum je už otvorené

Prvý týždeň bol adaptačný – detičky mali možnosť zvyknúť si na prostredie. Ďalší týždeň fungujú podľa harmonogramu, ktorý si tvoria samy. Na každý týždeň majú tému, s ktorou pracujú, napr. Svet okolo nás – spoznávanie okolia, grafomotorické cvičenia, piesne a básničky. Kapacita centra je 20 detí, v súčasnosti prichádzajú do centra deti na celý deň, poldeň, ale už sa osvedčila i hodinová starostlivosť.

Detské centrum funguje od 6.30 hod. do 17.00 hod. Deň prebieha podľa režimu, ktorý sa však môže upraviť podľa aktuálneho počtu detí v centre. V centre je zabezpečená starostlivosť, strava a aktivity. O deti sa starajú kvalifikované pedagogičky a vypomáha aj detská zdravotná sestra. Keď mamičky budú potrebovať ísť ku lekárovi alebo niečo si vybaviť, vopred sa ohlásia a môžu v centre nechať deti toľko hodín, koľko potrebujú.

Plánujú zmeny

Napriek spokojnosti s priestormi centra, sa neustále dolaďujú a skvalitňujú ďalšie veci podľa potrieb. Veľkým plusom je tichá lokalita v blízkosti centra mesta, priateľskí ľudia a moderné vybavenie. Centrum čaká ešte úprava vonkajšieho ihriska, ktorá bude zrealizovaná na jar.

Text a foto: (ann)