Viac foto v galérii

Fontány hlásia koniec sezóny

n 20.11.2015 15:13 - Bratislava I

Bratislavské fontány a pitné fontánky uzatvárajú svoju sezónu už v tomto mesiaci. Je čas ich pripraviť na zimný spánok a potrebné práce na ich zazimovanie budú prebiehať do konca novembra.
  
Fontány a pitné fontánky sú už dlhé roky symbolom letného obdobia, keď ľuďom spríjemnia a osviežia horúce dni v meste. Najmä toto leto, ktoré bolo za posledné roky jedno z najteplejších. V hlavnom meste bolo v tomto roku do prevádzky uvedených 37 fontán a 9 pitných fontánok.

Chladnejšie dni hlásia koniec

Tohtoročnú sezónu v polovici apríla ako prvé otvorili fontána na Hviezdoslavovom námestí, Rolandova fontána na Hlavnom námestí a ďalšie 4 fontány na tých najviac navštevovaných námestiach a uliciach.

Všetky ostatné fontány boli spustené koncom apríla v rámci podujatia Bratislava pre všetkých 2015. Čoraz chladnejšie dni si vyžiadali koniec sezónnej prevádzky vodných fontán a pitných fontánok. Ako posledné boli odstavené Ganymedova fontána na Hviezdoslavovom námestí a Rolandova fontána na Hlavnom námestí.

Odstavné práce

Do konca novembra budú na všetkých fontánach prebiehať odstavné práce vody, čerpadiel a vzápätí kontrolné práce zariadení, elektroinštalácií a tesnenia. Následne sa konštrukcie fontán riadne zazimujú, aby tak mohli v nasledujúcej sezóne opäť spríjemniť horúce dni. Podľa všetkého bude budúci rok priebeh prevádzky fontán podobný ako v tomto roku, no vždy v závislosti od počasia.

Róbert Hošták, foto: TASR