Starosta bude mať slamený dom

n 15.11.2015 8:04 - Lučenec

Starosta bude bývať v dome zo slamy a hliny. Marcel Šupica je prvým mužom Ľuboreči v okrese Lučenec, zaujíma sa o prírodné staviteľstvo, a práve preto sa rozhodol postaviť si slamenno-hlinený príbytok

Ľuborečský starosta sa už dlhodobo zaujíma o zdravý životný štýl. „Keď som sa rozhodol stavať, tiež som stavil na prírodný dom. Videl som takéto príbytky v Zaježovej a veľmi sa mi zapáčili. Klíma a pocit v nich sa nedajú s bežným domom porovnať,“ povedal Marcel Šupica.

Absolvoval kurz

Kurz prírodného staviteľstva absolvoval v Brdárkach a dal sa na stavbu svojho domu. Ešte vlani začal s terénnymi úpravami a budovaním pivnice. Tento rok sa na dome urobili tesárske práce a po nich nasledovalo vtláčanie slamy. Podľa starostu je nosnou drevená konštrukcia.

Do nej dávali zhutnené, 14-kilogramové balíky slamy, ktorých vošlo do celého domu až okolo 400. „Slamu sme potom ostrihali a pracovali na vnútornom omietnutí domu,“ ozrejmil Šupica.

Ako uviedol staviteľ Roman Kupec, dom z hliny a slamy na rozdiel od klasických ako keby dýchal. Hlina totiž optimalizuje vlhkosť. „Takéto omietky teda nasávajú vlhkosť a v prípade potreby ju aj dodávajú,“ potvrdil Kupec a dodal, že takýto dom je lepší aj pre ľudské zdravie.

Budúci rok

Starosta si svoj príbytok stavia takmer úplne svojpomocne, ruku k dielu prikladá po poobediach a počas dovolenky. Konečnú podobu bude mať dom s troma izbami budúci rok. „Vtedy by som sa už rád aj sťahoval,“ informoval Šupica. Dodal, že stavba z prírodného materiálu nie je lacnejšia ako pri bežnom dome.

Prvé slamené a hlinené domy postavili v USA v 20-rokoch 19. storočia ako núdzové bývanie. Napokon sa osvedčili a väčšina z nich stojí dodnes. Na Slovensku vybudovali prvé domy zo slamy a hliny v dedinke Zaježová.

Text a foto: (cor)