Naša nádejná šachistka začala hrať ešte v škôlke

n 10.11.2015 8:35 - Lučenec

V šachu vyniká aj nad podstatne staršími. Iba 8-ročná Lucka Kapičáková z Lučenca sa môže popýšiť dvojnásobným titulom majsterky Slovenska, štvrtým miestom na európskom šampionáte a striebrom z Majstrovstiev Európskej únie mládeže.

Lucka začala hrať šach ešte v škôlke, keď nemala ani šesť rokov. Jej mama Monika totiž nahovorila svojho bratranca Alexandra Laurencsika, ktorý sa venuje šachu už dlhé roky, a ktorý ho aj trénuje, aby to skúsil aj s jej dcérou. Na veľké prekvapenie všetkých, dievčatku stačilo tri – štyrikrát ukázať, ako treba hrať a už to vedela aj sama.

Neprešlo ani pol roka a šikovná Lucka nastúpila na svoj prvý šachový turnaj, ktorý hneď aj vyhrala. „Máme za sebou 40 súťaží a množstvo umiestnení. Moja zverenkyňa nemala ani sedem rokov, keď skončila štvrtá na majstrovstvách Slovenska. Tento rok si odtiaľ odniesla hneď dve prvé miesta. Ona sa kvôli šachu dokonca naučila skôr písať ako jej spolužiaci,“ prezradil tréner Laurencsik.

Netradičný zjav

Lucka je pritom veľmi skromná a nerada sa chváli svojimi úspechmi. Zvyčajne trénuje päť až šesťkrát do týždňa, no pred majstrovstvami je to aj šesť hodín denne. Talentované dievčatko súťaží za FTC Fiľakovo, pretože v Lučenci šachový klub nie je.

V celom Novohrade však nemá žiadnu súperku primeranú jej veku. Často preto hráva s dospelými, ktorých zvykne nabiť a niektorí sa s ňou boja aj hrať. „Je veľmi usilovná, dokáže sa dlho koncentrovať a má veľmi dobrú pamäť. Myslím, že to má v génoch, jej mama je učiteľka matematiky,“ uviedol tréner.

Dáma so strelcom

Malá šachistka má aj svoje obľúbené figúrky a farbu. „Najradšej hrám s čiernymi a páči sa mi dáma so strelcom,“ potvrdila Lucka, ktorá si svojho trénera veľmi pochvaľuje, aj keď priznáva, že občas je na ňu aj prísny. „Oni dvaja dokážu hrať aj bez šachovnice,“ bonzuje na trénera a dcéru mama Monika.

Dodáva, že bez sponzorov by nedokázali sami financovať koníček ich dieťaťa. Stále si totiž musia platiť cestu a aj ubytovanie. Tak tomu bolo aj na majstrovstvách sveta, ktoré boli nedávno v gréckom Chalkidiki, ubytovanie totiž štát platil iba Lucke. Rodičia sú však na svoju malú šachistku veľmi hrdí a podporujú ju. Ich najväčšou odmenou za snahu je totiž Luckina radosť z úspechu.

Text a foto: (cor)