Zriaďujú mestskú políciu, riešiť bude drobné priestupky

n 14.11.2015 16:09 - Pezinok

Na verejný poriadok a bezpečnosť v meste Svätý Júr bude od nového roka dohliadať aj mestská polícia.

Mestskí poslanci totiž na svojom tohtotýždňovom zasadnutí schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o svätojurskej mestskej polícii, ktorým sa bližšie špecifikuje jej činnosť.

Toto nariadenie nadobúda účinnosť začiatkom roka 2016.
 

NEPREHLIADNITE: Vzali šperky, hotovosť, hodinky, zbraň. Išli na istotu?

Samospráva v tomto roku už založila dobrovoľný hasičský zbor a zriadenie mestskej polície považuje za druhý najväčší plánovaný krok.

„V meste Svätý Jur sa výrazne zvýšil počet obyvateľov. S tým súvisí aj nárast požiadaviek obyvateľov, ale aj nárast rôznych problémov, ktoré by mohla riešiť práve mestská polícia,“ priblížila prednostka Mestského úradu Mariana Fiamová.

Psičkári a drobné priestupky

Samospráva očakáva predovšetkým riešenie problémov so psičkármi, nelegálnym záberom verejného priestranstva či riešenie drobných priestupkov.

Podľa prednostky môže mestská polícia riešiť ďaleko väčší okruh problémov, no záležať to bude od procesu rozvoja jej príslušníkov.

Mesto zatiaľ počíta s dvoma policajtmi a jedným náčelníkom. „Je to len začiatočné číslo a predpokladáme navýšenie počtu príslušníkov,“ uviedla prednostka.

Ich výber má prebehnúť prostredníctvom výberového konania. S jeho vyhlásením sa musí ešte počkať na odsúhlasenie rozpočtu mesta Svätý Jur.

Náklady cez 100-tisíc eur

V jeho návrhu na roky 2016 až 2018 sa však už počíta aj s predpokladanými nákladmi mestskej polície v budúcom roku, a to vo výške 107 684 eur.

Tu sú zahrnuté napríklad mzdy, potrebné poistenia, vybavenie kancelárií, kúpa uniforiem, kníh i časopisov či školenia.

Ďalších zhruba 13-tisíc eur by malo byť použitých na kúpu auta pre policajtov.

„V budúcom roku počítame aj s ich plnou výzbrojou,“ dodala Fiamová.

TASR, foto: ilustračná, TASR