Viac foto v galérii

Pád ukrajinského vrtuľníka: Počet obetí stúpa, našli aj dve ženy (aktual.)

n 14.11.2015 22:16 - Slovensko

Počet obetí pádu ukrajinského vrtuľníka pri obci Stretavka v okrese Michalovce sa zvýšil na osem.
 

ZAUJME VÁS: Vodiči si vydýchli, nový most vydrží


O tragédii informoval aj minister vnútra Robert Kaliňák. Ten uviedol, že k pádu došlo v katastri obce Stretavka. Ide zrejme o prevádzačov ľudí alebo pašerákov tovaru, minister to nevylúčil ani nepotvrdil.

Vedeli o ňom

Ilegálne narušenie vzdušného priestoru ukrajinským vrtuľníkom zachytili už v stredu (11. 11.), následne však zmizol z radarov. Malo by ísť teda o rovnaký stroj a k havárii došlo zrejme zo stredy na štvrtok. Vo vrtuľníku našli šesť osôb, všetci boli mŕtvi. Ich totožnosť zatiaľ nie je známa.

„V stredu v noci sme zaznamenali jeden z preletov neidentifikovaného leteckého stroja, ktorý prekročil našu hranicu. Následne prebiehalo pátranie, ktoré komplikovalo nepriaznivé počasie, najmä veľmi hustá hmla. Akonáhle sa dnes hmla zdvihla, objavili sme trosky vrtuľníka Mi2 v okrese Michalovce, kde boli nájdení aj mŕtvi pasažieri, ktorí sa pravdepodobne nachádzali vo vrtuľníku. Pátranie sa len začalo. Do tejto chvíle bolo nájdených šesť obetí nešťastia," uviedol Kaliňák.

Manévre a nízky prelet

Vrtuľník sa zrejme chcel vyhnúť kontrole, tak manévroval. Zároveň bolo v tú noc zlé počasie a letel veľmi nízko. Príčina pádu ale ešte nie je známa.

„Priamu, bezprostrednú príčinu nehody, samozrejme, v tejto chvíli ešte nepoznáme a všetko bude podrobené pátraniu. Je to mimoriadne smutná udalosť. A vidíte, že pašeráci či prevádzači sa neštítia akýchkoľvek nebezpečných aktivít, aby dokázali prelomiť našu hranicu," dodal minister.

„Všetci, ktorí využijú služby pašerákov alebo prevádzačov, sa vystavujú mimoriadnemu riziku ohrozenia svojho života, za čo teraz doplatilo predbežne šesť obetí. Nie je vylúčené, že počet obetí sa môže po ďalšom pátraní ešte zvýšiť," uzavrel Kaliňák. Miesto pádu je uzavreté, prebiehajú tam záchranárské práce a vyšetrovanie.

Osem mŕtvych tiel

Nevylúčil, že počet obetí sa môže pri ďalšom pátraní zvýšiť. „V tomto prípade nemôžeme potvrdiť ani vylúčiť žiadnu informáciu, že išlo o prevádzačov a obete sú aj nelegálni migranti. Na miesto boli privolaní všetci experti, kriminalisti, súdni lekári, ktorí budú obhliadať miesto činu,“ doplnil Kaliňák.

Z pôvodných siedmych obetí sa ich počet zvýšil na osem. Mŕtvych je šesť mužov a dve ženy. Dve telá sa našli vo vode.
      
Ukrajinskú hranicu budú podľa neho vo zvýšenej miere monitorovať aj prostriedky protivzdušnej obrany. „Rozvinutie protivzdušnej obrany na našej východnej hranici je nie úplne najjednoduchšie rozhodnutie. Ide o naozaj mimoriadne opatrenie. Ale doba si vyžaduje mimoriadne opatrenia. Takže, teraz budú všetky prostriedky, ktoré má Slovensko k dispozícii, určené aj na stráženie vzdušného priestoru,“ uzatvoril minister vnútra.

Trosky vrtuľníka objavili asi dva kilometre od obce Stretavka. Sú porozhadzované v povodí rieky Uh na ploche približne 300 x 300 metrov. Väčšie torzo stroja leží pri skupine stromov. Polícia spomínanú oblasť kompletne uzavrela. Na miesto nehody si priviezla aj motorový čln. Pri zásahu asistujú s ťažkou technikou privolaní hasiči.

am, Branislav Koscelník, TASR, foto: ilustračné, TASR