Viac foto v galérii

Vodiči si vydýchli, nový most vydrží

n 13.11.2015 13:37 - Malacky

Výrazné dopravné komplikácie a obmedzenia v Malackách by mali byť už po dnešku minulosťou. Dôležitý most nad železničnou traťou v meste, ktorý bol zdevastovaný v dôsledku zatekajúcej vody, totiž po siedmich mesiacoch rekonštrukčných prác sprejazdnili.

Dokončila sa tak druhá etapa jeho opravy. „Dnešným dňom sme si vydýchli,“ skonštatoval po slávnostnom otvorení mosta primátor Malaciek Juraj Říha.
 

PREČÍTAJTE SI: Víkendová výluka na trati, pripravte sa na meškania

Nadjazd začal opravovať Bratislavský samosprávny kraj (BSK) prostredníctvom Regionálnych ciest Bratislava (RCB) v máji. Rekonštrukcia sa týkala výmeny zvršku, mostných záverov aj odvodňovačov.

Po oboch stranách vozovky pribudli betónové obrubníky, nové kovové zábradlie i kryty vozovky. „Po tejto generálke je z technologického hľadiska tento most skoro ako nový. Smelo môžeme povedať, že vydrží ďalšie desiatky rokov,“ povedal dnes predseda BSK Pavol Frešo.

Novinkou podľa jeho slov je aj to, že autá odbočujúce z mosta doľava, smerom do mesta, sa budú môcť radiť do svojho pruhu vo väčšej vzdialenosti pred križovatkou než doteraz. „Zápchy na moste tak budú podstatne kratšie,“ podotkol Frešo.

Neočakávané poškodenia

Otvorenie mosta bolo plánované ešte v septembri. Opravy sa však o niekoľko mesiacov predĺžili pre neočakávaný rozsah poškodenia.

Podľa šéfa bratislavskej župy v niektorých častiach betónu sa našlo hnilé drevo a podstatne vážnejšie chyby sa našli pri mostnom závere.

„Bola by hanba, ak by sme most opravili tak, že o rok ho bude potrebné opäť rekonštruovať. Preto sme pristúpili k tomu, že sme opravili mostný záver aj celú tú časť, o ktorej sme nepredpokladali, že opravíme,“ vysvetlil.

Skoro miliónová investícia

Podľa generálneho riaditeľa RCB Milana Valašika rekonštrukcia vyšla na takmer 900-tisíc eur a je hradená z rozpočtu BSK.

„Pôvodne plánované náklady boli viac ako 600-tisíc eur. Bol tam však ten problém s prechodovou doskou, a to navýšenie nejaké vzniklo,“ spresnil Valašik.

Opravený most v Malackách je podľa BSK jeden z najzaťaženejších, ktorý spravuje. Pre samotné mesto je z hľadiska dopravy tento most kľúčový. Prvá etapa jeho rekonštrukcie sa realizovala v roku 2010.

TASR, foto: TASR