História, kráčaj s nami

n 14.11.2015 10:17 - Michalovce

Neďaleko Michaloviec sa uskutočnila medzinárodná prehliadka detských divadiel História, kráčaj s nami, ktorá bola spojená s výstavou zemplínskej maliarky Ľudmily Lakomej-Krausovej. Na javisku sa okrem mladých talentov predviedol aj robot Nao.

Podujatie bolo nazvané po šľachtických rodoch vládnúcich v historických Budkovciach, pretože bez poznania minulosti niet budúcnosti. „Wiczmándyho slovo a Szirmáyho výstava organizovala Základná škola Júlie Bilčíkovej v Budkovciach,“ informoval starosta obce Ján Lörinc. História obce Budkovce bude navždy popretkávaná starobylými rodmi Buttkayovcov, Lobkowicovcov, Szirmayovcov a Wiczmandyovcov.

„Na ich počesť a pamiatku organizuje škola s pomocou obce každé dva roky kultúrno-športovú aktivitu,“ hovorí zástupkyňa Martina Bajužiková. Buttkai beh preveruje žiakov v behu. Beh sa symbolicky odohráva v okolí kaštieľa, ktorý bol v minulosti sídlom rodiny Buttkayovcov. Lobkowitzov turnaj je futbal a volejbal medzi školami. V rámci projektu História, kráčaj s nami sa uskutočnila Szirmayha výstava a Wiczmandyho slovo.

Na javisku aj robot Nao

Wiczmandyho slovo bola medzinárodná prehliadka detskej dramatickej tvorivosti. „Pravidelne sa jej zúčastňujú žiaci našej školy a žiaci partnerských škôl zo Slovenska, Česka a Poľska. V tohtoročnom, už treťom ročníku, bola hlavnou témou dramatizácia Rozprávky o troch prasiatkach,“ vysvetlila zástupkyňa.

Otvorenia sa zúčastnil prvý muž obce Ján Lörinc s riaditeľkou školy Vierou Vajsovou. Medzinárodnej prehliadky sa zúčastnili aj žiaci ZŠ Koryčany z Českej republiky, Gymnazija Laszki z Poľskej republiky, ZŠ s MŠ Maximilliána Hella zo Štiavnických Baní. Prehliadka mala okrem divadelných hviezd aj moderátorské.

„Vo výbornej symbióze sa predstavila Lea Červeňáková a najnovší prírastok do majetku školy – robot Nao,“ povedala M. Bajužiková z budkovskej školy, ktorá priznala, že tento stroj potreboval oživiť. „Za naprogramovanie ďakujeme bývalému žiakovi Jánovi Červeňákovi ml.“

Farbitosť prirodzených prejavov účinkujúcich národností sa prejavila v pestrosti ponúkaných predstavení – čo škola, to iný pohľad na spracovanie tej istej témy. V závere prehliadky sa uskutočnil hodnotiaci seminár. Jeho vedenie prevzala do rúk odborná porota, ktorú tvorili Ľudmila Lakomá-Krausová – maliarka Zemplína, Jela Timková – dlhoročná stredoškolská učiteľka, zanietená slovenčinárka a recitátorka a duša ochotníckeho Divadla pri fontáne v Michalovciach, Jana Wiczmandyová – pedagogička ZUŠ v Michalovciach a členka pedagogického zboru ZŠ J. Bilčíkovej Budkovce.

Ocenili snahu žiakov, obetavosť učiteľov pri príprave a prezentácii vystúpení. O skúsenosti zo skúšania sa podelili aj pedagógovia, ktorí hry so žiakmi nacvičovali. „Ďakujeme všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o úspešný priebeh a prípravu prehliadky,“ povedalo na záver vedenie školy.

Szirmayho výstava

Szirmayho výstava sa koná každý druhý rok a vystavujú na nej rôzni výtvarníci – laici aj profesionáli. „Tento rok sme mali šťastie, že s výstavou svojich originálnych olejomalieb súhlasila akademická maliarka Ľudmila Lakomá-Krausová, ktorá sa na nej aj osobne zúčastnila,“ povedala Otília Sabolová. Zároveň tam boli vystavené výtvarné práce žiakov školy.

Szirmayho výstava je súčasťou projektu História kráča s nami, ktorý realizuje ZŠ Budkovce už od roku 2011. „Projekt je zameraný na rozvoj telesnej a umeleckej zdatnosti žiakov a poznania minulosti našej obce, lebo podpora hrdosti na vlastnú krajinu je pre našu mladú generáciu veľmi dôležitá.“

Veronika Cholewová, foto: autor