Inteligentné semafory: Neuveríte, čo vymysleli na drzých vodičov!

n 14.12.2015 11:50 - Hlohovec

V obci Koplotovce v okrese Hlohovec si poradili s rýchlymi a neprimeranými jazdami vodičov osadením inteligentných semaforov. Tie zastavia každého vodiča, ktorý na danom úseku nedodrží maximálnu povolenú rýchlosť v obci, a to 50 km/h.

Od začiatku októbra mohli vodiči prechádzajúci obcou Koplotovce spozorovať dva nové semafory, ktoré sa nachádzajú pri vjazdoch do obce. Jeden je umiestnený zo smeru od Hlohovca a druhý zo smeru Piešťany.
 

ZAUJME VÁS: Ak cestujete vlakmi medzi Košicami a Zemplínom, máte sa na čo tešiť


Tieto semafory sú riadené radarmi, ktoré monitorujú prichádzajúce vozidlá. Je to jeden z moderných a účinných spôsobov ako zlepšiť dopravnú situáciu, ktorá bola už dlhšie veľkým problémom obce.

Fungovanie inteligentného semafora

Semafor riadený radarom sa najčastejšie umiestňuje pri vjazde do obce alebo v tej časti, kde je potrebné zabezpečiť dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti. Jeho hlavnou úlohou je zvýšiť pozornosť vodičov a zabrániť dopravným nehodám z dôvodu neprimeranej jazdy.

Semafor je nastavený tak, aby nebrzdil premávku v obci. Z toho dôvodu na ňom svieti trvalo zelená a prepne sa na červenú len v tom prípade, ak ide vodič rýchlejšie ako 50 km/h.

Červená potom trvá tak dlho, pokiaľ vodič nezníži rýchlosť. Radar začína merať už zo vzdialenosti 300 metrov, aby mal vodič možnosť spomaliť vozidlo na požadovanú rýchlosť.

Obyvatelia obce sú spokojní

Podľa slov starostu obce Jozefa Števíka sa dopravná situácia v obci zlepšila. „Po nainštalovaní semaforov vodiči viac dodržiavajú rýchlosť a sú ohľaduplnejší. Taktiež už polícia udelila aj niekoľko pokút za nedodržanie dopravného značenia.“

Dopravná situácia bola podľa starostu už neúnosná a situáciu nezlepšili ani policajné hliadky. Na spomalenie vodičov v obci sa používajú aj radary, ktoré merajú rýchlosť a súčasne ju zobrazujú na displeji umiestnenom na stĺpe pri ceste.

Tie pri prekročení povolenej rýchlosti začnú upozorňovať blikajúcim nápisom „SPOMAĽ“.

„Druh tabuľkových radarov je v dnešnej dobe už málo účinný a vodiči ho často nerešpektujú. Preto sme sa rozhodli pre modernejšie a účinnejšie riešenie so semaformi,“ dodáva starosta obce. Tieto dva semafory riadené radarom stáli obec 9 960 eur a s podobnými sa môžete stretnúť aj v obci Ratnovce alebo v Dubovanoch.

Najčastejšia príčina nehôd je rýchla jazda

Dôvodom pre zvýšenie bezpečnosti a obozretnosti na cestách je aj veľká nehodovosť na cestách. Za posledných 9 mesiacov prišlo v Trnavskom kraji o život 14 osôb v dôsledku dopravných nehôd.

Najčastejšou príčinou pri týchto nehodách bola neprimerane rýchla jazda. Medzi ďalšie časté príčiny patrili porušenie povinností vodiča a nesprávny spôsob jazdy.

Polícia v týchto dňoch vyzýva vodičov, aby nepreceňovali svoje vodičské schopnosti a prispôsobovali svoju jazdu vonkajším podmienkam.

Jeseň je obdobie typické rannými hmlami, lokálnymi námrazami a slabou viditeľnosťou, čo môže mnohým neskúseným vodičom spôsobiť problémy na cestách.

Text a foto: Lucia Hausknechtová