Obľúbené rybníky majú svoje čaro aj na jeseň

n 12.11.2015 8:10 - Levice

Jedným z obľúbených miest pre rekreáciu a oddych Levičanov sú rybníky. Šesť umelo vytvorených vodných nádrží má svoje čaro v každom ročnom období a za každého počasia.

Projekt s názvom „Levické rybníky“ sa podarilo zrealizovať Mestskému parlamentu mládeže ešte v roku 2013. V rámci projektu sa podarilo mládežníckym poslancom vyčistiť okolie od odpadkov, pokosiť, osadiť lavičky, smetné koše a informačnú tabuľu o rybníkoch.

Vďaka tejto pozitívnej premene sa tak podarilo vytvoriť oddychovú zónu pre Levičanov, ktorí ju s obľubou navštevujú. „Keďže tu neďaleko bývam, chodím sem často, či už so psíkom alebo s vnúčatami.

Tým sa tu obzvlášť páči, pretože kŕmime labute a kačice, ktoré sú zvyknuté na ľudí. Je to pekné miesto pre oddych,“ prezradila pani Oľga, ktorú sme stretli na vychádzke pri jazere. Je to naozaj tak, tieto labute sú už povestné a poznajú ich všetci tí, ktorí ktorí okolie rybníkov navštevujú.

Miesto pre oddych

Levické rybníky sú krásnym miestom na vychádzky v každom ročnom období, preto sú hojne navštevované nielen obyvateľmi z okolia. Málokto však vie, že na ich mieste sa po 2. svetovej vojne pestovala ryža. Trvalo to však len krátku dobu, pretože pestovanie ryže sa ukázalo ako neefektívne.

Z niekdajších ryžovísk bola v prvej polovici 50. rokov vybudovaná sústava rybníkov. Keďže rybníky sa stali významným biotopom vodného vtáctva, v súčasnosti tvoria Chránený areál, ktorý slúži na ochranu vodného vtáctva a vodných biocenóz. Okrem vodných vtákov, plazov a obojživelníkov sa tu totiž vyskytujú aj mnohé druhy rastlín a porastov.

Text a foto: Adriana Plechová