Futbalistky v Senci rozdrvili Moldavsko

n 27.10.2015 8:00 - Senec

Slovenská futbalová reprezentácia žien začala kvalifikáciu na najbližšie majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia v lete 2017 v Holandsku. Slovensko vyžrebovali do silnej skupiny s dvomi severskými družstvami zo Švédska a Dánska, spoločne s Poľskom a Moldavskom.

Kvalifikačný cyklus rozbehli slovenské futbalistky smolnou prehrou u našich severných poľských susedov 0:2. V ďalšom domácom zápase privítali v Senci ambiciózne súperky z Moldavska.

Chcú napodobniť mužov

Slovenské zverenkyne trénera Zsolta Pakuszu nenechali nič na náhodu a snažili sa od začiatku dobýjať moldavskú bránku. Na ihrisku to však vyzeralo, akoby proti Slovenkám hrali ruské hráčky, pretože napriek rumunským priezviskám súperky medzi sebou komunikovali po rusky.

Slovenské hráčky si chceli napraviť chuť po prehratom zápase v Poľsku a ako potvrdili, motivuje ich aj fakt, že mužská reprezentácia postúpila na budúcoročné majstrovstvá Európy do Francúzska. „Veľmi sa tomu tešíme. Zúčastnili sme sa niekoľkých zápasov v mužskej kvalifikácii a berieme si z nich príklad. Vidíme, že aj malá krajina môže dosiahnuť veľký úspech. To isté chceme zopakovať aj v našej kvalifikácii,“ povedala dlhoročná reprezentantka Alexandra Bíróová.

Zjednodušenie hry

V prvom polčase moldavská obrana odrážala slovenskú aktivitu či z krajov, alebo zo stredu. Tréner naordinoval hráčkam do druhého polčasu, aby skrátili prihrávky a zjednodušili hru. Po prestávke sa Slovenky radovali už po piatich minútach, keď po rohovom kope Vojtekovej lopta z hlavičky Bíróovej prešla krížom okolo brániacich hráčok a brankárky do siete - 1:0. „Mali sme vnútorný pocit, že ak zlomíme zápas prvým gólom, tak by to mohlo padať,“ povedala Bíróová.

V druhom polčase dali štyri góly

Tri stovky divákov mohli sledovať ďalšie premárnené šance Sloveniek, keďže v druhom polčase sa prakticky hralo na jednu bránku. Predzvesť slovenského gólostroja odštartovala v 80. minúte Patrícia Hmírová, ktorá po žrdi v prvom polčase opečiatkovala brvno.

Práve Hmírová o minútu po úniku z boku šestnástky prihrávkou našla pred bránkou Danu Feckovú a tá nezaváhala – 2:0. O ďalších päť minút takmer z rovnakého miesta prihrávala Lucia Ondrušová pred bod pokutového kopu, odkiaľ si vychutnala napnutú sieť Dominika Škorvánková, čo oslávila saltokotrmelcom – 3:0. Slovenky sa snažili pridať ďalší gól a po faule sa postavila k realizácii pokutového kopu v 89. minúte Jana Vojteková – 4:0.Tréner Pakusza po zápase prejavil s výsledkom spokojnosť.

Koncom novembra proti Dánsku

Seneckí diváci si môžu vychutnať ďalší kvalifikačný zápas Sloveniek s vysoko atraktívnym súperom. K seneckým jazerám prídu ostrieľané futbalistky Dánska. Meranie futbalových síl sa prebehne vo štvrtok 26. novembra o 17 hodine. Senčania by si nemali nechať ujsť tento zápas za symbolické vstupné aj preto, že mužská dvadsaťjednotka hrá teraz kvalifikačné zápasy v Myjave a ženy sú jediný seniorský tím, ktorý sa predstaví na jeseň v Senci.

„Zápasy proti Dánsku a Švédsku budú oveľa náročnejšie, budeme v nich musieť hrať zo zabezpečenej obrany. Na severské krajiny bude treba viac. Ale vo futbale je všetko možné, ako nám ukázala mužská reprezentácia pred rokom v domácom zápase so Španielskom,“ dodala Bíróová.