Divadelná kultúra počas noci

n 10.11.2015 15:56 - Malacky

Divadlá a kultúrne centrá nielen na Slovensku, ale v rámci celej Európy sa znova spoja v projekte Noc divadiel, pričom mottom tohto roku sa stáva otázka Nezapadli ste? Dňa 21. novembra nastane deň D, kedy by mal v divadlách zaznieť spoločný potlesk.

Rôzne žánre predstavené v rôznych miestach spájajú divadelné dosky a v rámci Slovenska tieto vystúpenia majú návštevníci možnosť vidieť v 51 divadlách. Nebudú chýbať ani Malacky. Divadelný program tu začína už od 15.00 hod. Hambálkovaním, ktoré zvykne bývať prehliadkou detských a mládežníckych divadelných súborov.

Obľúbená od roku 2002

Po spoločnom večernom potlesku na nás čaká Ženský zákon v podaní Divadla na hambálku. Táto klasická veselohra Jozefa Gregora Tajovského odohrávajúca sa v dedinskom prostredí stále oslovuje širokú verejnosť, pretože mnoho vecí sa okolo nás mení, ale ľudia zostávajú vo svojej podstate rovnakí. Hra je prerozprávaná do záhoráčtiny Jozefom a Štefanom Moravčíkovcami, čo u miestneho publika zvyšuje autenticitu domáceho prostredia, aj keď sa Stredoslovák Tajovský kvôli tomu možno v hrobe obracia. V podaní ochotníkov vedených Vladom Zetekom si veselohra uchováva pôvab uveriteľnosťou svojich postáv, ktoré vedia byť i sympatické napriek dobre podrezanému jazyku.

O obľúbenosti hry predstavenej Divadlom na hambálku svedčí to, že napriek premiére z novembra 2002 sa neustále hrá, čo je na ochotnícke divadlo úctyhodný výkon. V čase od 22.00 hod. do polnoci by sa malo pokračovať v Nočnom Hambálkovaní, ktoré zahŕňa posedenie s tvorcami, hercami a fanklubom Divadla na hambálku, pričom by nemala chýbať ani divadelná improvizácia.

(Awe), foto: TASR