Viac foto v galérii

Príprava vám pomôže zvládnuť pôrod

n 6.11.2015 13:15 - Ilava

V Dubnici nad Váhom sa stretávajú mamičky, ktoré pod vedením Zdenky Hanušovej absolvujú predpôrodný kurz. Ide o sedem stretnutí, počas ktorých budúce mamičky získajú informácie o všetkom, čo im môže uľahčiť pôrod a materstvo.

Ako to začalo

S prvým pôrodom prichádza okrem pocitu šťastia aj pocit neznáma. „Rozhodla som sa, že spravím všetko pre to, aby som si pôrod uľahčila a zhromažďovala som všetky informácie o tom, čo všetko môžem spraviť pre fyzickú aj psychickú prípravu na pôrod,“ povedala Zdenka Hanušová. Všetky tipy a „babské“ rady, ktoré našla, skĺbila do svojej osobnej prípravy s pravidelným cvičením a navštevovaním predpôrodného kurzu, ktorý vedie bývalá pôrodná asistentka.

Po absolvovaní predpôrodnej prípravy s dulou sa rozhodla, že začne svoje získané poznatky učiť aj ostatné mamičky. Vedomosti postupne nazbierala z odborných článkov, kníh a literatúry, od odborných lekárov, dúl a pôrodných asistentiek, ale i samotných žien. V tom jej veľmi pomáha aj to, že má vyštudovanú prírodovedeckú fakultu, biológiu – učiteľstvo.

V budúcom kalendárnom roku sa chystá nastúpiť na kurz certifikovanej duly a laktačnej poradkyne, aby mohla ešte viac pomáhať. „Veľmi ma to napĺňa, som rada, že nám detské centrum v Dubnici umožnilo tieto stretnutia poriadať, teší ma, že väčšina žien odchádza z kurzu s úsmevom, spokojné, bez strachu a dokonca sa niektoré začnú na pôrod tešiť.Hoci na prvé stretnutie prichádzajú s veľkými otáznikmi, z toho posledného odchádzajú s iskierkami v očiach,“ prezradila Zdenka Hanušová.

Priebeh stretnutí

Za rok usporadúvania Tehustretiek vzišla osnova siedmych stretnutí. V dvoch z nich sa venuje predpôrodnej príprave — cviky na rozťahovanie panvy a posilňovanie svalstva panvového dna, bylinné čaje na posilnenie maternice a príprava pôrodných ciest, prírodné prostriedky, homeopatia, psychické a fyzické relaxácie a uvoľnenie.

Ďalšie sa venujú všeobecnému priebehu pôrodu v pôrodnici. „Stretnutia sú rozdelené tak, aby si mamičky niečo vypočuli, potom mali k téme aj názorné ukážky, ktoré si samy vyskúšajú a na záver býva diskusia s otázkami“, vysvetlila Zdenka. Stretnutia sú aj o prirodzenom pôrode bez zásahov. Aký máva priebeh a prečo niektorý trvá dlhšie a iný zas kratšie.

Jedno je venované aj partnerom. Mamičkám sa vysvetľuje aké úkony a medikamenty môžu byť žene ponúknuté — aký majú význam, ale aké môžu mať aj negatíva (napr. lieky od bolesti, epidurálna anestézia, oxytocín, amniotómia atď.). Vysvetľujú sa im najčastejšie problémy. Ako sa im vyvarovať a ako úspešne zahájiť dojčenie, tiež sa vysvetľujú časté mýty o dojčení. „Vždy sa spolu spoznáme a vytvoríme kamarátsku atmosféru. Ženy sa medzi sebou zdieľajú o svojich pocitoch a skúsenostiach, či o otázkach z priebehu ich tehotenstva“, prezradila Zdenka.

Text a foto: (ann)