Diaľkový pochod Kysucká stovka

n 13.3.2014 15:16 - Kysucké Nové Mesto

V piatok 7. marca sa na štart diaľkového pochodu Kysucká stovka postavilo 89 nadšencov ultra dlhých pochodov. Tohoročná trasa s celkovou dĺžkou 125 km a stúpaním vyše 5 500 metrov patrila medzi doteraz najnáročnejšie.

Trasa účastníkov viedla značenými turistickými chodníkmi Kysuckej vrchoviny, Kysuckých Beskýd a Javorníkov. Limit pre absolvovanie preteku bol stanovený na 32 hodín. Do cieľa sa ako prvá dostala trojčlenná skupinka v zložení Patrik Hrotek a Peter Valo zo Slovenska a Čech Vít Otevřel. Stodvadsaťpäť kilometrovú trasu zvládli za 17 hodín a 35 minút.
Kysucká stovka je diaľkový pochod, ktorý svojou dĺžkou a náročnosťou predstavuje skutočnú výzvu. Dĺžka trasy a celkové stúpanie vo vrchoch Kysuckých Beskýd a Javorníkov ju zaraďujú medzi najnáročnejšie podujatia svojho druhu na Slovensku. Zároveň je kvalifikačným podujatím pre najnáročnejší diaľkový pochod na svete The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc. Za splnenie stanoveného limitu mohli účastníci získať 3 body.
Podujatie má za sebou už tri ročníky. Úspešnú akciu navštevuje každoročne čoraz viac účastníkov. Na prvom ročníku sa preteku zúčastnilo 30 ľudí a dokončili ho pätnásti. Tento rok bol limit 100 štartujúcich, nakoniec sa ich na trať vybralo 89. Súťažiaci sa na Kysuciach zišli nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Poľska a Maďarska.

Linda Kmeťová