VIDEO: Fakty o ľudskom tele (1.): Bleskurýchle kýchnutie, neuveriteľne silné kosti!

n 27.9.2016 12:56 - Slovensko

Ľudské telo je jeden veľký zázrak. Je neuveriteľné, čo dokáže prekonať, vydržať či stráviť. Nedalo nám to, a tak sme sa pozreli na niektoré fakty o ľudskom tele, ktoré vám vyrazia dych.

Silné kosti

Keď chce človek stavať dom, ktorý sa nezrúti, potrebuje pevné základy. Tvrdý podklad, kamennú suť a betón. Podobne je na tom aj ľudské telo.

Potrebuje silnú konštrukciu, na ktorú sú upnuté orgány, šľachy, svaly. Nikoho tieto myšlienky neprekvapia, no určite vás šokuje to, že kosti sú 4x pevnejšie ako betón!
 

NEPREHLIADNITE: VIDEO: Tento chlapec sa stal symbolom pokoja! Nepochovávajte ma, prosil lekárov

Kilometre nervov

Z Bratislavy do Hlohovca alebo na Schwechat, z Košíc do Rožňavy či Humenného, z Banskej Bystrice do Dolného Kubína. Všetky tieto trasy majú spoločného menovateľa – dĺžku.

Ak ste sa niekedy čudovali, že na vás niekto reaguje nervózne, ihneď pochopíte prečo. V našom tele je totiž viac ako 72 kilometrov nervov.

Neúnavné srdce

Srdce je riadna pumpa! Potvrdzuje to aj fakt, že denne dokáže vypumpovať až 7 500 litrov krvi. Pre ilustráciu, je to 26-tisíc plechoviek limonády, viac ako 44 plných kúpeľňových vaní či malý bazén.

Brutálne rýchle kýchnutie

Niektoré malé mestské autá nedosahujú maximálnu rýchlosť nášho kýchnutia. Tá sa dokáže vyšplhať až k neuveriteľným 160 km/h!

Ak k tomu pridáme ešte aj fakt, že baktérie, ktoré pri kýchnutí vylúčime, „doletia“ až do vzdialenosti šiestich metrov, máme v ústnej dutine poriadne delo.

Tlčie a tlčie!

Väčšina z nás dúfa v dlhý a plodný život. Ak sa po siedmykrát dožiteje „okrúhlin“, zagratulujte aj svojmu srdiečku.

To totiž za 70 rokov zabúchalo viac ako 2,5 miliardy ráz. Závisí to však od pohlavia, pretože ženské srdce bije rýchlejšie ako mužské. Ktovie prečo...

Niektoré fakty sú naozaj neuveriteľné a vmestiť ich do jedného článku je nemožné. Nabudúce si preto objasníme, ktorý sval a kosť v tele sú najsilnejšie či to, ktoré pohlavie žmurká viac. 

mig, foto: health.com, video: youtube.com