Prejavujme úctu k starším nielen v októbri

n 1.11.2015 8:21 - Čadca

Už 15 rokov sa mesiac október oslavuje ako Mesiac úcty k starším. V decembri roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením spojených národov za mesiac, keď sme si spomíname na našich seniorov. No úctu k starším by sme mali prejavovať počas celého roka.

Zostarnúť neznamená zostať na ocot a na obtiaž ostatným. Práve tým, že človek starne, stáva sa zrelším. Presne ako víno. Kto môže mať v sebe viac múdrosti a skúseností ako ten, čo má už zopár vrások na tvári? Práve ten má toho veľa odžitého a vyskúšaného. Hovoria z neho skúsenosti a nie poučky z učebníc.

Starí ľudia sú ako pokladnica skúseností. Nepozerajme sa na nich ako na okrajových členov spoločnosti. Čerpajme z nich múdrosť. V konečnom dôsledku, každý z nás raz zostarne. Preto ostaňme k starším ohľaduplní aspoň tak, akoby sme chceli, aby boli ľudia ohľaduplní k nám, keď zostarneme.

Ako prejaviť úctu

Vzdať úctu k starším môžeme aj my, každodennými maličkosťami. Od vyslovenia slov ako „mám ťa rád“, alebo „som šťastný/šťastná, že ťa mám“ či „ďakujem, že si“ dávame úctu tým, na ktorých nám záleží, našim babkám, prababkám či dedom a pradedom.

Niekedy stačí tak málo, ako pár chvíľ strávených spolu. Pre starších, ktorí žijú sami, majú omnoho väčšiu hodnotu, ako si vieme predstaviť.

Úcta k starším v meste Čadca

Aj mesto Čadca nezabúda na svojich seniorov. Práve pri príležitosti Mesiaca úcty k starším pripravilo pre svojich seniorov v októbri spoločenské podujatie s názvom Senior party. Podobné kultúrne podujatia pre seniorov pripravujú aj okolité obce.

Preto drahí seniori, užite si spoločne pekné chvíle, ktoré sú pre vás pripravené ako poďakovanie za to, že vás máme a ako dôkaz toho, že nám na vás záleží.

Text: Stanislava Laufiková, ilustračné foto: TASR