Medailová úroda karatistov

n 27.10.2015 8:19 - Levice

Druhé kolo Pohára federácie v karate a iných bojových umení sa konalo tretiu októbrovú sobotu vo Veľkom Krtíši. Karate klub Goju-Ryu Levice na tomto športovom podujatí reprezentovalo 16 pretekárov, ktorí spolu získali až 23 medailí.

Preteky sa začali v súbornom cvičení kata. Levice v tejto časti súťaže reprezentovala mladá, talentovaná Chiara Holečková, ktorá v kategórii Open od 6 do 13 rokov dievčat, sa umiestnila na peknom 2. mieste. V ďalšej kategórii 10 až 12-ročných sa Chiara umiestnila na prvom mieste.

V rovnakej vekovej kategórii sa predstavila ďalšia Levičanka Bianka Havranová, ktorá v Open kata získala 1. miesto. V kategórii do 12 rokov skončila cieľavedomá Havranová na peknom 2. mieste.

Úspech aj v súťaži tímov

Levické farby reprezentovala aj Táňa Bírešová v kategórii Open kata do 13 rokov, obsadila tretiu priečku a získala tak bronzovú medailu. Darilo sa aj Kataríne Foltánovej, ktorá súťažila v kategórii od 3. kyu 13 až 15 rokov, keď za predvedený výkon získala striebornú medailu.

Následne Daniela Zbihlejová vo finále dievčat 10 až 12 rokov do 5 kyu získala pre klub ďalšie striebro za 2. miesto. Družstvo dievčat v zložení Holečková, Havranová, Foltánová vo finálovom súboji kata dievčat do 15 rokov zvíťazili a obsadili 1. miesto. Pretekárky Holečková, Bírešová a Zbihlejová ako družstvo do 12 rokov obsadili pekné tretie miesto.

Valentíková nesklamala

V cvičení kata ženy nad 18 rokov sa na tatami postavila skúsená pretekárka, reprezentantka a súčasná trénerka klubu Martina Valentíková, ktorá porazila súperky vo všetkých kolách a tešila sa zo zisku zlatej medaily. Rovnako výborne sa jej darilo aj v kategórii Open kata ženy, kde zúročila svoje kvality a obsadila rovnako 1. miesto.

„Pretekala som v dvoch kategóriach – kata ženy Open a kata ženy goju-ryu. Táto súťaž bola pre mňa prípravou na majstrovstvá sveta v Španielsku, kde odlieta slovenská výprava začiatkom novembra. Svojim výkonom som si potvrdila nomináciu na tento šampionát,“ uviedla Valentíková.

Po súborných cvičeniach kata sa pretekári predviedli v športovom zápasení kumite. Kristínka Gáfriková súťažila v kategórii do plus 55 kg, kde si s prehľadom vybojoval zlato. V kategórii do mínus 55 kg obsadila pekné druhé miesto. Vyskúšala si aj kategóriu kumite ženy nad 18 rokov do plus 60 kg, kde opäť získala zlato.

Kristína zápasila aj v Ipon Shobu, kde obsadila druhú priečku a odniesla si striebornú medailu. V kategórii kumite chlapci do15rokov sa na tatami postavil David Furda, ktorý si za svoje výkony v zápasení vybojoval zlatú medailu.

Menej sa darilo Petrovi Tóthovi v tejto vekovej kategórii, keď v boji o tretie miesto prehral so svojim tímovým kolegom Patrikom Puckallerom. Peter skončil na nepopulárnom štvrtom mieste a Patrikovi sa tak ušla bronzová medaila za tretiu priečku.

Debutant Igor Smolka

Na svoje prvé súťažné zápasenie v kategórii chlapcov do 12 rokov nastúpil aj Igor Smolka, ktorý sa prebojoval do finále a nakoniec sa tešil z 2. miesta. Ďalší levický pretekár, ktorý prispel k získaniu medaily, bol Martin Űrge, ktorý si zmeral sily v kategórii chlapcov do 18 rokov a skončil na peknom treťom mieste, a v kategórii do-60kg získal zlatú medailu.

Družstvo chlapcov v zložení Furda, Puckaller a Tóth vo finálovom súboji získali pre klub zlatú medailu.

Súboj reprezentantov

Skúsení dlhoroční pretekári, reprezentanti Slovenska a súčasní tréneri klubu Goju-Ryu Levice Tomáš Valentík a Peter Zelinka, si zmerali svoje sily vo finálových zápasoch v kategórii kumite muži nad 18 rokov do plus 78 kg a v kategórii Ipon Shobu bez chráničov rúk.

Finálové súboje skončili víťazstvom Valentíka, ktorý si odniesol dve zlaté medaile za prvé miesta v oboch kategóriách. Zelinka si tak vybojoval dve strieborné medaile za dve 2. miesta v oboch kategóriách.

Skúsený Ján Szabo súťažil v štýle Kobudo muži nad 18 rokov s krátkymi zbraňami a kobudo s palicami, keď v obidvoch kategóriách získal druhé miesto, čo pre družstvo znamenalo dve ďalšie strieborné medaily. Karate klub Goju – Ryu Levice si na Pohári konfederácii počínal veľmi dobre a získal 23 medailí.

Stali sa druhým najlepším karate klubom v rámci súťaže na Slovensku.