Viac foto v galérii

Spomínali sme na našich zosnulých

n 3.11.2015 8:00 - Levice

V uplynulých dňoch sme si zaspomínali na všetkých, ktorí už nie sú medzi nami. Každoročne pripadá Sviatok všetkých svätých na 1. novembra a naň nadväzuje Pamiatka zosnulých, tzv. dušičky, ktoré sú o deň neskôr.

Sviatok Všetkých svätých slávi katolícka cirkev. Počas omší si veriaci pripomínajú svätých, ktorí viedli pravý kresťanský život, žili a zomreli vo viere v Ježiša Krista. Spomínajú a modlia sa však aj za tých, ktorí neboli vyhlásení za svätých, ale žili čestným životom a konali dobro.

Úzka cesta

V súčasnosti pre nás dušičky znamenajú najmä návštevu cintorínov, kde sú pochovaní naši blízki. Ako už býva zvykom, na levickom cintoríne bolo počas týchto dní veľmi rušno. Otváracia doba pohrebiska bola počas obdobia pamiatky zosnulých od ôsmej do 21. hodiny.

Vyskytli sa aj problémy, a to konkrétne na spodnej príjazdovej ceste k cintorínu, ktorá je veľmi úzka a nenachádza sa tu ani chodník pre chodcov. Množstvo áut prechádzajúcich v obidvoch smeroch a rovnako aj chodci tu často zažívali nepríjemné situácie. V týchto úsekoch pomáhali usmerňovať dopravnú situáciu hliadky Mestskej polície.

Ani výzva pre vodičov, aby využívali na zaparkovanie svojich vozidiel parkovisko na Kasárenskej ulici alebo pri NsP Levice, umiestnená na stránke mesta, nepomohla dostatočne k vyriešeniu každoročného problému.

Piekli pečivo

Kedysi sa na sviatok Všetkých svätých pieklo pečivo, žemle v tvare tzv. hnátov položených krížom. Hovorilo sa im aj kosti svätých. Na druhý deň sa niekde pieklo štvorhranné pečivo rozrobené z mlieka a plnené džemom alebo makom, ktorému hovorili aj dušičky.

Darovali ho žobrákom a chudobným ľuďom, ktorí postávali pri cintoríne alebo pri kostole. Zaujímavé je tiež to, čo hovorí jedna ľudová tradícia: podľa nej v predvečer sviatku dušičiek vystupujú duše zomrelých na jednu noc z očistca, v ktorom pykajú v plameňoch za svoje hriechy.

Vtedy hospodár neplnil lampu olejom, ale maslom, aby si dušičky mohli svoje popáleniny natrieť a schladiť. Pre dušičky sa v tento večer vhadzovali do ohňa rôzne pokrmy, čo znamenalo čiastočné vykúpenie z hriechov alebo aj dušičkám na prilepšenie.

Adriana Plechová, foto: Adriana Plechová, (jj)