Dudince ožili sochárskym a výtvarným umením

n 1.11.2015 8:00 - Krupina

V októbri sa uskutočnil v poradí už 9. ročník medzinárodného maliarskeho a sochárskeho sympózia pod názvom „Hontianske inšpirácie“.

Aj tentokrát sa toto podujatie konalo v kaštieli v obci Hokovce, neďaleko známeho kúpeľného mestečka Dudince. Hlavným organizátorom je mesto Dudince. Toto sympózium trvalo päť dní.

Práca sochárov

Hneď na druhý deň, po ubytovaní v kaštieli v Hokovciach, prijal všetkých účastníkov primátor Dudiniec Dušan Strieborný. No a v ten deň začala umelecká aktivita priamo v plenéri, a to nielen maľovanie, ale aj sochári sa dostali k „slovu“.

U sochárov prevládali nástroje ako píla, dláta a všelijaké iné postupy na opracovanie dreva. Akcie sa zúčastnili traja sochári – jeden z Čiech a dvaja zo Slovenska. Sochárka Magdaléna Palencsárová od Košíc z Čečejoviec sa pustila do neľahkej úlohy.

Do vyše metra vysokého dreva zobrazila orla. Na opracovanie lipového dreva jej slúžila píla, brúska a dláta. Dielo stihla dokončiť do otvorenia výstavy. Na takomto podujatí je už druhýkrát a verí, že príde aj o rok.

Viac ako sto obrazov a tri sochy

Ani maliari nezaháľali. Zo zahraničia ich prišlo štrnásť, a to zo Srbska, Arménska, Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Čiech, ale aj Bulharska a Rumunska. Slovenských maliarov bolo šesť – Juraj Kolesár, Ľubica Lintnerová, Miroslav Mižák, Magdaléna Dečová, Soňa Popa a Zuzana Miklošová.

Zo začínajúcich maliarov sa predstavila Dana Krnáčová z Dudiniec. Svoju tvorbu ukázal aj telesne postihnutí maliar zo Slovenska Peter Popa. Záver 9. ročníka medzinárodného maliarskeho sochárskeho sympózia patril zhodnoteniu.

„Vystavených bolo viac ako stopäťdesiat obrazov a tri sochy,“ prezradil nám jeden z hlavných organizátorov Július Nyárjas. Sympózium každoročne pripravujú spolu s manželkou.

Otvorenie výstavy „Hontianske inšpirácie 2015“ urobil primátor mesta Dudince Dušan Strieborný. Bol nad mieru spokojný s priebehom a považuje to za osvieženie kultúrneho života mesta Dudince, ale aj možnosť kultúrne sa vyžiť i kúpeľným hosťom.

Text a foto: (an)