Demečko: Mladí hráči potrebujú podporu, pochvalu a potlesk

n 2.11.2015 8:00 - Spišská Nová Ves

Basketbalová sezóna je už v plnom prúde, mladí Spišiaci naberajú skúsenosti, snažia sa trápiť súperov a lákať ľudí na svoje výkony. Každý nový začiatok je ťažký, ale aby na konci prišla sladká odmena, je potrebná tvrdá práca. O tom ako vyzeral úvod sezóny (v čase vzniku rozhovoru bolo odohratých sedem kôl) sme sa porozprávali s trénerom spišskonovoveských basketbalistov Dávidom Demečkom.

Basketbalisti Spišskej Novej Vsi odohrali sedem kôl. Ako by ste zhodnotili doterajšie vystúpenia?

Je náročné odolávať takým kvalitným tímom, ako sú v extralige. Rozhodli sme sa hrať s mladými slovenskými hráčmi a nič iné ako makať a bojovať nám nezostáva. Všetci v klube veríme v daný projekt, pre ktorý sme sa rozhodli. Musíme sa postupne zlepšovať.

Čo vám naznačili doterajšie stretnutia?

Každý zápas je iný. Nás zaujíma náš progres, aby sa naši hráči individuálne zlepšovali, nabrali skúsenosti a výkony tímu sa stále posúvali vyššie.

Potešilo vás niečo počas odohratých kôl?

Dokázali sme sa vrátiť do stretnutia proti Karlovke (osudná bola pre Spišiakov prvá štvrtina, ktorú prehrali 15:29) a siahali sme na víťazstvo (72:74). Dobrý výkon sme podali vo Svite (71:92). Proti Leviciam sme neodohrali dobrý zápas, ale v poslednej štvrtine sme zabojovali a ukázali, že vieme hrať basketbal.

Nie je všetko zlé, sú aj pestré momenty. Verím, že pozitívnych okamihov bude ešte viac a nejaké prekvapenie sa zrodí.

Ak sa pozrieme na tabuľku, svieti tam nula. Neodrádza to hráčov od bojovnosti?

Hovoril som to už pred sezónou. Na to som tam ja s Vladom Hovaňákom, aby sme družstvo pripravili po psychickej stránke. Chalani, ktorí dostávajú príležitosť, bojujú. Mať možnosť hrať v mladom veku najvyššiu súťaž, to ich musí motivovať a nie odrádzať.

Hráčom pred každým zápasom prízvukujem, že musia bojovať. Na jednej strane je to, že sme ešte nevyhrali trochu strašidelné, ale ja osobne na to nepozerám, či je tam nula, alebo tam bude mínus jednotka. Dôležité je, aby sme sa zlepšovali a na konci sezóny si povedali, že v čom sme pokročili dopredu a v čom musíme zabrať.

Nedá sa podobný sumár urobiť behom týždňa alebo dvoch. Je to beh na dlhé trate. Musíme vydržať, trpezlivosť prinesie ovocie.

Čiže nemeníte svoj postoj ku projektu so slovenskými hráčmi?

Určite nie! Ak si vytipujem slovenského hráča, posnažím sa ho do Spišskej dotiahnuť, zahraničných istotne nie. Aj vo Svite sme odohrali vyrovnanú partiu proti šiestim zahraničným hráčom.

Dostali sa vám do uší nejaké ohlasy na doterajší priebeh sezóny?

Vieme, na čom treba pracovať, ale nedá sa len trénovať. Aj hráč musí vypnúť od basketu, aby načerpal nové sily. A čo sa týka fanúšikov, tak každý je iný. Teraz hrajú Slováci a Spišiaci a ľudia by si možno mali nájsť vo väčšom počte cestu do haly.

Mladí hráči potrebujú podporu, pochvalu a potlesk aj vtedy, keď sa nedarí. Ak na basketbalistov bude niekto pokrikovať, to určite nepomôže. Je smutné ak sa na vlastných chalanov kričí z tribún, priam to zamrzí. Niekedy chýba pokora, to už my ťažko ovplyvníme. Som rád, že sa trošku prebudil fanklub a rodina Muchova to vzala do rúk.

Branislav Sarňák, foto: TASR