Tohtoročná hubárska sezóna bola krátka

n 1.10.2015 8:33 - Gelnica

Po lete, ktoré neprialo milovníkom húb, priniesla jeseň symbolické svetielko nádeje. Boli ním niekoľkodňové dažde, vďaka ktorým sa v našich lesoch konečne objavila táto pochúťka.

Dážď nepatrí k obľúbeným výkyvom počasia, predovšetkým ak je intenzívny. Tentokrát však niektorých ľudí nesmierne potešil, keďže do lesov priniesol očakávanú vlahu. V kombinácii s malými rozdielmi teplôt medzi dňom a nocou sú to ideálne podmienky pre rast húb. Na takúto situáciu čakali predovšetkým zanietení hubári, ktorých je v obciach gelnického okresu neúrekom.

Sen hubárov sa splnil

Tohtoročné leto síce poskytlo hubárom niekoľko príležitostí vyraziť do lesa, nazbierané úlovky však neboli rekordné. Prvý jesenný mesiac priniesol zmenu. Zvýšený výskyt húb hlásili predovšetkým hubári v okolí Gelnice a Prakoviec.

V našich lesoch rastie približne šesťtisíc druhov, no jedlých a pritom výborných svojou chuťou je asi len sto až stopäťdesiat. Naopak, tých jedovatých či nejedlých je niekoľko tisíc. V tomto období si hubári z hory prinášali hlavne hríby, ktorých našli aj viac ako tridsať.

Niektorí dokonca hovorili o počte šesťdesiat hríbov nazbieraných počas jedného dňa. Nájsť sa však koncom septembra dali aj bedle či kozáky, známejšie u nás pod názvom kozáre. „My sme našli dvadsaťdva hríbov. Boli pekné, celkom zdravé, len už opäť prestávajú rásť. Už je chladno,“ povedal hubár z Prakoviec.

Pozor na neznáme huby!

Do lesov sa v priebehu posledných dní vybralo veľké množstvo pravidelných, ale aj príležitostných hubárov. A hoci prví spomínaní pravidlá hubárčenia istotne dôverne poznajú, tí druhí by sa s nimi pred vstupom do hory mali oboznámiť.

Základným pravidlom, na ktoré nikdy netreba zabúdať, je zbieranie len známych húb. Ak si nálezca nie je istý, či je huba jedlá, nemal by si ju so sebou brať domov. Huby sa nesmú zbierať do igelitových vreciek či tašiek, zaparili by sa a neboli by viac požívateľné. Ideálne je používať košík a huby pritom nijako neumývať.

Čo sa týka spôsobu samotného zbierania, existujú dva tábory hubárov. Jedni radia hubu nad zemou odrezať, iní zas vytiahnuť ju celú a jamku prihrnúť zeminou. Takýmto spôsobom navyše môžete zabrániť tomu, že si domov odnesiete muchotrávku, ktorej určovací znak, teda pošva, by inak zostal v zemi.

Text a foto: Patrícia Papcunová