Domáce produkty sú stále populárnejšie

n 30.10.2015 8:40 - Levice

Označenie Národný deň na podporu ekonomiky Slovenska patrí 16. októbru. V tento deň by sme si viac ako inokedy mali uvedomiť, že nákupné správanie každého jedného z nás má význam pre všetkých.

Tento rok sme mali Národný deň na podporu ekonomiky Slovenska už po druhýkrát, a teda sa podarilo naplniť ambíciu združenia Kvalita z našich regiónov. Cieľom bolo založiť tradíciu, ktorá by sa opakovala každý rok.

Tento deň nás nabáda k tomu, aby sme si kupovali slovenské výrobky a prináša aj celkovú osvetu o tom, aké je kupovanie domácich produktov prospešné.

S hrdosťou slovenské

„S hrdosťou si pýtajme slovenské“, nabáda apel, ktorý má navodiť pocit národnej hrdosti k výsledkom našej práce. Podľa Incoma Slovakia v roku 2015 takmer 80 percent opýtaných uvádza, že s rozoznávaním domácich produktov už nemá problém, hoci v predchádzajúcich rokoch boli čísla oveľa nižšie.

Pozitívnou správou tiež je, že sa stále zvyšuje podiel nakúpených domácich výrobkov slovenských spotrebiteľov a čoraz väčšia časť z nás je ochotná zaplatiť za domácu kvalitu. Ponúkať „slovenské“ sa stalo konkurenčnou výhodou podnikateľov, čo znamená, že takéto produkty považujeme za lepšie a kvalitnejšie ako zahraničné.

Kvalita z trhu

Na to, ako vnímajú domáce produkty Levičania, sme sa boli opýtať na mestskom trhu. Pani, ktorá na trhu dennodenne predáva čerstvú domácu zeleninu, ovocie, ale napríklad aj strukoviny či mak, odpovedala jednoznačne: „Ľudia, ktorí sem prichádzajú nakupovať, si na podomácky vypestované a slovenské produkty určite potrpia. Nedajú sa porovnať s tými dovážanými, ktoré sú zvyčajne niekoľkokrát postrekované, nesprávne skladované, prepravované z veľkej diaľky k nám.“

Napriek tomu je pre mnohých ľudí rozhodujúcim faktorom cena. „Hlavne starší ľudia niekedy radšej nakupujú vo väčších obchodných reťazcoch, kde je zelenina a ovocie lacnejšie. My, malí pestovatelia, im nedokážeme konkurovať cenou, pretože máme množstvo nákladov spojených s pestovaním a predajom. Ale samozrejme, kvalita hovorí sama za seba,“ dodáva na záver.

Text a foto: Adriana Plechová