Viac foto v galérii

Deviaty ročník Ochotníckeho festivalu Miroslava Doležala bol plný smiechu

n 17.10.2015 7:20 - Kežmarok

Tohtoročný deviaty ročník Ochotníckeho festivalu Miroslava Doležala bol plný smiechu, situačného humoru a odvážnych scén.

Na divadelných doskách sa predstavili celé desiatky ochotníckych hercov, okrem nich mesto Bučovice privítalo významné osobnosti predovšetkým z českej filmovej scény. Aj tento rok sa na festivale zúčastnil ochotnícky divadelný súbor z Malého Slavkova.

Jedinečné herecké výkony

Ochotnícky festival Miroslava Doležala sa organizuje v českých Bučoviciach už deviaty rok. Bučovická divadelná tradícia však oslavuje už neuveriteľných 145 rokov od svojho založenia. Festival lákal zvedavých návštevníkov už od 12. októbra, posledné vystúpenia mohli diváci vidieť v sobotu 17. októbra.

Prvá polovica festivalu ponúkala priestor oblastným ochotníckym divadlám. Počas prvého večera vystúpil miestny ochotnícky súbor Bučovičtí Výtečníci, ktorý festival slávnostne otváral. Druhá polovica festivalu patrila divadelným súborom zo vzdialenejších miest.

Počas posledného večera vystúpili ochotnícki herci z Malého Slavkova. Vďaka nim nesie festival prívlastok medzinárodný. Tento rok predstavili svoje herecké talenty prostredníctvom komédie Košieľka v troch dejstvách. Stres a napätie sa razom stratili s prvým zdvihnutím opony.

Skvelá atmosféra a jedinečné herecké výkony charakterizovali vystúpenie týchto ochotníckych hercov, ktorí sa na festivale zúčastnili už po tretíkrát.

„Divadlo je priestor, kde vznikajú nové priateľstvá, utužujú sa staré, človek zažije mnoho komických situácii, zažije pocit blaha pri potlesku plnej sály a v konečnom dôsledku, v Bučoviciach stojí pred očami celebrít, ktorých majstrovstvo obdivoval už od detstva – pán Brabec, pán Vyskočil a podobne,“ povedal jeden z dlhoročných členov ochotníckeho súboru Malý Slavkov Ján Klein.

Hosťom posledného festivalového večera bol herec a moderátor Ivan Vyskočil, ktorý vyzdvihol hodnotu divadla, zhodnotil herecké výkony Slavkovčanov na divadelných doskách. Festivalový večer uzavrel starosta mesta Bučovice, ktorý zároveň divákov pozval na budúcoročný jubilejný ročník.

Poslednú noc deviateho ročníka uzavrel veľkolepý ohňostroj a už tradične, spoločné posedenie Bučovických Výtečníkov a ich hereckých „kolegov“ z Malého Slavkova.

Dlhoročná tradícia divadla

Divadelný súbor v Malom Slavkove má viac ako päťdesiatročnú tradíciu a je neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho života. „Dúfam, že tento festival bude pokračovať vo svojej tradícii a takisto, že sa nájdu natešení pokračovatelia divadelnej tradície aj v našej obci Malý Slavkov,“ dodal Ján Klein.

Diváci, ktorí chcú vidieť ochotníkov v hereckom obsadení, v akom vystúpili aj na festivale, sa môžu prísť pozrieť na derniéru do kultúrneho domu Malý Slavkov už 8. novembra.

Text a foto: Denisa Jurišicová