Peter Dráb: Máme excelentných trubačov

n 3.11.2015 10:14 - Ilava

Tretí november sa stal sviatkom sv. Huberta, patróna poľovníkov. Na Slovensku pôsobí mnoho združení a medzi ne neodmysliteľne patrí aj poľovnícke združenie (PZ) Vršatec. Združenie vzniklo pred 52 rokmi. Dnes má 27 členov. Pôvodne existovalo na rozlohe terajšieho PZ Bohunice, zvernica Pruské a PZ Tuchyňa a Červený Kameň. O súčastnosti združenia sme sa porozprávali s tajomníkom PZ Vršatec Petrom Drábom.

Ako by ste charakterizovali vaše poľovnícke združenie?
Sme vzorné poľovné združenie. Naše chovné aj poľovné zariadenia sú z veľkej časti nové, kvalitne remeselne zhotovené. Snažíme sa skôr podporovať a zúčastňovať sa akcií, ktoré organizuje obec Pruské. Stále sa snažíme udržiavať poľovné tradície. Máme excelentných trubačov. Vzorom je nám akcia na sv. Huberta v Nemšovej. Možno sa v spolupráci s kňazom zúčastníme na púti na Brezovú, ale to ukáže čas.

Robievate aj spoločné poľovačky? Koho pozývate?
Naše združenie organizuje spravidla 3 spoločné poľovačky. Prvá je poplatková. Tento rok čakáme približne 15 Nórov a asi 4 Rakúšanov. Samozrejme, očakávame aj nejakých Čechov a Slovákov. Druhá je pre nás a našich priateľov a tretia je silvestrovská, takzvaná „chuťovečka“.

Robievate aj spoločné brigády?
Samozrejme, že našou súčasťou sú aj brigády. Tie smerujeme prioritne na výsadbu stromčekov, prípravu sena, výstavbu poľovných zariadení, stráženie poľnokultúr a prikrmovanie zveri v čase núdze. Máme aj poľovnícku chatu Na Brezovej, je to za Vršatskými bradlami. Počas spoločných poľovačiek sa používa moja poľovnícka búda Na Hrboch.

Máte vo svojom združení aj mladých členov?
Prvá vlna generačnej výmeny už prebehla, ďalšia sa chystá. Najmladším členom je stredoškolák Daniel Pagáč.

(ann), foto: TASR