Na týchto miestach by ste si mali dať pozor

n 2.11.2015 8:30 - Ilava

S jesennými dňami a večermi prichádza aj skoršie stmievanie sa. Dni sa skracujú, noci predlžujú, občania sa často zobúdzajú do tmy a z práce sa vracajú taktiež po tme. Nie všetky miesta sú však osvetlené, alebo dobre vyriešené, a tak chodcom a nielen im hrozí nebezpečenstvo. Pozreli sme sa na takéto nebezpečné miesta v Ilave.

Najnebezpečnejší priechod v Ilave snáď ani predstavovať nemusíme. Po ceste z Pruského do centra mesta cez sídlisko Sihoť, musia vodiči prechádzať popod železničný podjazd. Iba pár metrov za ním sa nachádza oný nebezpečný priechod.

Prečo nebezpečný? Nachádza sa hneď za zákrutou, čiže vodiči prichádzajúci so spomínaného smeru vojdu do zákruty a nevidia, či na priechod práve niekto vkročil, alebo nie. Ak sa im aj podarí v poslednej sekunde zabrzdiť, aby zabránili tragédii, auto za nimi to už dobrzdiť nemusí a nabúra rovno do neho.

Neprehľadná odbočka

Spomínaný podjazd má svoje medzery aj v druhom smere jazdy. Vodiči, ktorý prichádzajú z centra mesta smerom na Sihoť, prechádzajú popod železničný podjazd. Hneď za ním sa nachádza kopec, cez ktorý musia prejsť. V strede tohto kopčeka sa nachádza odbočka na Záhradnícku ulicu, kde vodiči musia odbočiť cez protijazdný pruh. Cez kopec, ktorý sa pred nimi črtá však vôbec nevidia, či oproti auto ide, alebo nie. Často sa stane, že ho zbadajú na poslednú chvíľu a aj to iba v noci, keď vidia svetlá.

Slepý bod

Najnebezpečnejší priechod má aj svojho brata. Ten sa nachádza na rovnakej ceste, hneď za pravotočivou zákrutou pod ilavskou väznicou. Prichádzajúce autá zo smeru Pruské v istom momente zákruty cez stĺpik auta nevidia, či cez prechod niekto ide, alebo je prázdny. Cez deň je to ešte ako tak v poriadku, ale čo v noci?

Chýbajúci chodník

Ďalším nebezpečným miestom pre chodcov je chodník, respektíve chýbajúci chodník na ceste z kruhového objazdu smerom na Hornú Porubu. Chodci idú po chodníku, ktorý však v istom momente končí a musia ísť v podstate tesne blízko vozovky, ktorá v tom mieste nie je práve široká. Keď sa teda v takom tmavom mieste stretnú napríklad dve nákladné autá a chodec, je to naozaj nebezpečné.

Priechod na cintorín

Nebezpečný sa javí aj priechod na mestský cintorín. Nachádza sa hneď po vstupe do mesta, kde si niektorí vodiči stále neuvedomujú, že už sú v meste a idú príliš rýchlo. Prichádzajú Sviatky zosnulých, a tak prúdenie ľudí na cintorín bude zvýšené. Keďže sa skôr stmieva, mali by si občania dať na toto miesto veľký pozor.

Cesta okolo kanála

Posledným nebezpečným miestom je cesta okolo Vážskeho kanála. Cesta neosvetlených chodcov touto trasou je ozajstný hazard. Často ich po tme vodiči zbadajú až na poslednú chvíľu. Pocestní by mali radšej použiť chodníky, ktoré vedú cez mestskú časť Sihoť.

Text a foto: (sti)