Budú musieť stavať na odchovancoch

n 17.10.2015 8:00 - Spišská Nová Ves

Minulá sezóna bola pre hokejistov v Spišskej Novej Vsi ako z rozprávky. Pred ňou konečne stihli letnú prípravu, poskladali tím a začali bojovať ako levy. Peniaze v klubovej kase zabezpečili, že sa ľudia vrátili na tribúny a prinavrátili ozajstnú hokejovú atmosféru.

Veď mnoho fanúšikov si pamätá ako pred trinástimi rokmi vo veľkej eufórii vyradili Spišiaci v baráži Nitru, na zimáku sa tiesnilo 6 500 divákov a oslavy nemali konca kraja.

Oprášenie vtedajšej nálady mohli fanúšikovia v Spišskej Novej Vsi, pocítiť už v spomínanom minulom ročníku. Veď naši hráči vyhrali základnú časť, prebojovali sa do finále play-off, ale tam skončili na štíte Detvy. Mužstvo bolo tvorené skúsenými harcovníkmi i mladými puškami.

Ekonomika v zlom stave

A dnešná realita? V lete sa zmenilo vedenie a preukázalo sa, že ekonomická stránka klubu bola pred aktuálnou sezónu (a stále je) vo veľmi zlom stave. Takže diváci si budú musieť a možno si aj zvykli po hodoch na bruchabôľ.

Nový riaditeľ hokeja v júnovom rozhovore povedal, že na extraligu sa môže momentálne len pomýšľať a ak by sa väčšina peňazí vrazila do prvého mužstva, tak by chýbali prostriedky v mládežníckych kategóriách. Rozumné slová od Ľubomíra Vaica.

Zamerať sa na mládež

Spišiaci sa musia vydať na cestu, ktorá bude viac než náročná, opäť začať ťažiť z vlastnej liahne. Priznajme si, sponzorov celkovo v regionálnom športe nie je veľa. Všetka česť tým, čo dotujú peniazmi či už hokejistov, futbalistov, alebo basketbalistov.

Je neskoro plakať nad rozliatym mliekom, vzniknutá situácia sa musí vyriešiť a ako? Smer ukazuje futbalový klub – hrať s odchovancami. Ale čo ak hráčska základňa nie je dostatočne široká? Preto rozumne vyznievajú Vaicove slová o prerozdelení peňazí aj žiakom mládeži.

Už rodičia, ktorých deti sa venujú športovým aktivitám a chodia na tréningy, musia ratolestiam vysvetliť, že šport nie je prechádzka ružovou záhradou – sú to roky odriekania a trápenia sa. Až potom, ale len tí najlepší, zažijú úspech. Jeden z najlepších hokejistov všetkých čias Wayne Gretzky sám o sebe tvrdil, že nedostal talent od Boha a zásluhou jeho útlej postavy ho všetci odpisovali.

Lenže on vzdoroval negatívnym rečiam a telesnú schránku začal využívať ako výhodu, rýchlo korčuľoval a mal skvelý prehľad. Ďalej aj Gretzky vo svojej prvej mládežníckej sezóne strelil iba jediný gól, ale to ho neodradilo od tvrdej práce, ktorá mu zaručila výstup na hokejový olymp. Takže vyjadrenie, nedá sa, v športe neexistuje.

Preto na záver všetkým športovcom prajem, aby začali naplno makať, vzdelávať sa a nepremrhali semienko talentu, ktoré im bolo vložené „sudičkami“ do vienka.

Branislav Sarňák, foto: hktrnava