Viac foto v galérii

Pohľady na Košice v kontraste s abstrakciou

n 16.10.2015 20:10 - Košice

Zaujímavú konfrontáciu abstrakcie a maliarskych pohľadov na Košice ponúka výstava Enzoe & Staba v Slovenskom technickom múzeu.

Vedľa seba sa vo výstavnej miestnosti na obrazoch striedajú miesta, okolo ktorých Košičania denne prechádzajú, v centre mesta zachytené maľbami výtvarníka Zoltána Enzoe Nagya s abstrakciami lekára a umelca Rudolfa Stábu.

Rodák z Komárna Zoltán Enzoe Nagy sa v prvopočiatkoch svojej umeleckej dráhy venoval najmä fotografii. V Prahe bol jeho učiteľom legendárny Tibor Huszár a maľbe sa začal venovať až pod vplyvom svojho otca, Menyherta Tiszaiho Nagya.

„Dnes sa venuje výtvarnému odkrývaniu krajiny z rôznych farebných uhlov. Hľadá v nej tú najkrajšiu, najzaujímavejšiu, ale i najproblematickejšiu časť,“ hovorí o Nagyovi kunsthistorik Ľuboslav Muza.

Nagy získal za svoju tvorbu viacero ocenení na medzinárodných festivaloch umenia v Taliansku, vystavoval aj v Maďarsku, na Malte, vo Francúzsku, Chorvátsku či v ďalekej Kórei. Jeho diela sú v mnohých galerijných či súkromných zbierkach a viaceré sú v súkromnom vlastníctve prezidentov niekoľkých európskych štátov.

Zrodenie v každom obraze

V kontraste s pohľadmi na historické centrum Košíc sú abstraktné obrazy lekára a výtvarníka Rudolfa Stábu z cyklu Uterux. Názov cyklu nie je náhodný a vychádza z latinského pomenovania pre maternicu, ktorá je miestom zrodu ľudského života.

„Rovnako výtvarník Rudolf Stába sa v každom obraze svojho cyklu nanovo rodí s vášňou a s chuťou. V jeho obrazoch cítiť prácu s reliéfom, kombináciu materiálov, viditeľné hľadanie neviditeľného. I keď má všetko pôsobiť abstraktne, linearita obrazov primárne vodí oko okolo štruktúr, z ktorých sekundárne fantázia pozorovateľa začne vytvárať nové významy, ktoré sa v hlave generujú do konkrétnych tvarov či vecí tohto sveta,“ hovorí o cykle Stábu výtvarník Jozef Vydrnák.

Určite zaujímavosťou pre návštevníkov bude ešte jeden prvok Stábových obrazov, ktorý ako pečať čínskeho či japonského kaligrafa do každého obrazu zakomponoval aj grafický odkaz na motív maternice. Výstava potrvá do 25. októbra.

Text: (dos), foto: Miroslav Vacula