Viac foto v galérii

Kysučanom učarovala práca v zahraničí

n 6.9.2015 8:00 - Kysucké Nové Mesto

Študenti, ale aj ďalší mladí ľudia počas letných mesiacov nezaháľali a mnohí zbierali skúsenosti v zahraničí. Výnimkou nie sú ani mladí ľudia z Kysuckého Nového Mesta.

Poznávanie nových krajín a kultúr ich obohacuje, rozširuje im obzor a vytvára nový pohľad na život a svet. Tomáš Láslop, 22-ročný študent Technickej univerzity v Ostrave, s trvalým bydliskom u rodičov v Kysuckom Novom Meste, nám napísal priamo z mesta Richmond v štáte Virginia v USA. Vybral sa tam stráviť letné prázdniny brigádou a zarobiť si nejaké financie na život počas ďalšieho štúdia.

V Richmonde pracoval celé leto ako plavčík, ale aj pool operator, čo znamená, že jeho úlohou bolo starať sa o celkovú prevádzku bazéna a dohliadať na správnu teplotu a dezinfekciu vody. „Aj v budúcnosti sa chytám do zahraničia, rád by som sa vrátil do USA, ale lákajú ma aj Nórsko či Švédsko“, napísal.

Láka ho Mexiko

Druhým Kysučanom, ktorý trávil prázdniny prácou v zahraničí, je 21-ročný študent Peter Janiš. „Bol som v zahraničí už druhé leto, minulý rok som robil barmana v štvorhviezdičkovom hoteli na Malte, teraz som zamieril priamo do New Yorku. Pracoval som v ukrajinskej reštaurácii, kde spolu so mnou boli aj Peruánci, Poliaci či Ukrajinci“, zdôveril sa Peter. Na Slovensku študuje na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, ale do zahraničia sa chystá aj v budúcnosti. Láka ho Mexiko a určite sa chce vrátiť aspoň na čas aj do New Yorku.

Holandsko − fungujúca krajina

Kysučanka, 20-ročná Janka Šoukalová, strávila pre zmenu už druhé leto v Holandsku. Pracovala v s-Grvenzande, kde robila s kvetmi. Prácu mala zabezpečenú cez holandskú personálnu agentúru a bola veľmi spokojná.

„Veľmi sa mi páči štýl života, ľudia pôsobia bezstarostne a uvoľnene, starajú sa o svoje zdravie a viac sa tešia zo života. Holandsko ma očarilo aj preto, že tam všetko funguje ako má, a neexistujú tam problémy, ktoré na Slovensku všetkých znervózňujú a trápia. Určite sa do Holandska ešte vrátim, ale lákajú ma aj iné krajiny,“ dodala študentka zdravotnej univerzity.

Páči sa jej v Španielsku

Poslednou z oslovených Kysučaniek, žijúcich v zahraničí, je 27- ročná Lucia Kubincová. Taktiež pochádza z Kysuckého Nového Mesta, vyštudovala španielske bilingválne gymnázium a následne manažment turizmu a hotelierstva v Prešove.

V súčasnosti už viac ako tri roky žije v Španielsku, na juhu v meste Marbella. Pracuje v anglickej reštaurácii, čo znamená, že drvivá väčšina zákazníkov sú anglicky hovoriaci ľudia. „Som nadmieru spokojná, vyhovuje mi mix rozličných národností, mentalít, páči sa mi tunajší životný štýl i počasie,“ napísala nám Lucia, ktorá sa domov zo Španielska ešte nemá v pláne vrátiť.

Text a foto: Mária Ďuranová