Veža Baníckeho múzea bola na spadnutie

n 1.10.2015 16:09 - Gelnica

Zhruba päťdesiat ľudí sa zhŕklo v piatok 25. septembra o siedmej večer pred Baníckym múzeom s dáždnikmi nad hlavami. Ani zlé počasie ich neodradilo, aby sa prišli pozrieť na videomapping na veži tejto budovy. Išlo o sprievodné podujatie počas Dňa baníkov v Gelnici.

Ilúziu pádu veže bývalej radnice si mohli diváci vychutnať vďaka novému vizuálnemu smeru s názvom videomapping. Ide o umenie, pri ktorom sa využíva projekcia vo voľnom priestore na ľubovoľné objekty, akými sú práve fasády domov alebo interiéry budov.

Na realizáciu takéhoto estetického zážitku je okrem patričného technického vybavenia nutná tma, alebo aspoň šero. Výsledok pripomína sekvenciu filmu, spravidla trvajúcu len niekoľko minút. Gelnica nebola výnimkou a celé divadlo na veži Baníckeho múzea sa odohralo za sedem minút a sedemnásť sekúnd

„Spravili sme si prechádzku, lebo sme boli zvedaví o čo ide. Bolo to síce krátke, ale pekné a príjemné spestrenie dnešného podujatia,“ pochvaľuje si pani Katarína, ktorá sa tejto sprievodnej akcie zúčastnila.

Animáciu vytvorili študenti

Iniciatíva pochádzala od mladého aktívneho Gelničana Ľubomíra Slovinského. „Nápad vznikol u mňa s akýmsi chcením doniesť do Gelnice kúsok moderného umenia, s ktorým som pravidelne konfrontovaný, keďže študujem na Vysokej škole výtvarných umení. Bavil som sa o tom s mojim spolužiakom, Paľom Soukalom, ktorému sa nápad tiež páčil. On je členom trenčianskeho združenia, ktoré už nejaký ten mapping za sebou má. Predstavil som nápad aj na mestskom úrade, kde sa ho chopili a odsúhlasili ako sprievodný program na Deň baníkov. Na realizáciu sme mali 2 týždne, čo vyžadovalo skutočne intenzívnu prácu na animácii, no nakoniec sa podarilo všetko tak, ako malo. Teší ma účasť i ohlasy a s mojou skupinkou gelnických kreatívcov KÚT rozhodne chcem v podobnej činnosti v Gelnici pokračovať,“ opisuje celý priebeh prípravy animácie Ľubomír.

Dobrá správa pre Gelnicu

Obyvatelia Gelnice sa môžu tešiť z ďalšej pozitívnej správy. Je totiž naplánovaná rekonštrukcia celého objektu baníckeho múzea. Mesto už začalo podnikať potrebné kroky a nedávno sa mu podarilo získať z ministerstva kultúry 5 000 eur na prípravné práce.

Text a foto: Simona Almášiová