Lukáš Hanulák natočí film o Kysuciach

n 28.9.2015 8:05 - Čadca

Čadčiansky rodák, režisér a scenárista Lukáš Hanulák sa rozhodol pre krátke filmové dielo pod názvom Dedičstvo, ktoré sa má zamerať na drsný život kysuckých predkov.

Podľa jeho slov sa film bude zamýšľať nad tým, v akej miere a sile nás naše korene ovplyvňujú a sú pre nás osudovým dedičstvom.

„Rodičia vedomky či nevedomky predávajú svojim potomkom záväzok, nenávisť alebo dlh. Niekedy je možné uniknúť následkom takého nešťastia, inokedy je nutné znášať rozmary osudu. A potom nezostáva nič iné, než prijatie toho, odkiaľ a z koho vlastne pochádzame. A možno napriek nepriazni, chudobe a často i hanbe dokázať vyťažiť oveľa viac, keď sa životu pozrieme do tváre a s rukou na srdci sa mu otvoríme,“ hovorí Lukáš Hanulák o základnom posolstve svojho budúceho filmu.

Štáb bude točiť na Kysuciach a v martinskom skanzene začiatkom zimy, do veľkej miery preto natáčanie ovplyvní počasie a, samozrejme, peniaze, na ktoré scenárista momentálne čaká. Predpokladaný rozpočet sa pohybuje okolo 60-tisíc eur.

Väčšiu časť rozpočtu žiada autor od Audiovizuálneho fondu, menšie sumy ďalej od RTVS, Nadácie Tatra banky, žilinskej VÚC a, samozrejme, časť hradia filmári aj z vlastného vrecka.

Inšpiráciou drsná príroda

Autora inšpirovala k natočeniu filmu drsná kysucká príroda, ktorú si od detstva nosí v sebe ako obraz a ten musí podľa neho jedného dňa namaľovať v podobe filmu. Druhým motívom bol sen, v ktorom ho navštívili jeho dávno mŕtvi predkovia.

„Donútilo ma to začať si klásť rôzne otázky. Ako je napríklad možné, že veci po živote zasahujú do vecí všedných a ovplyvňujú ich? Je naozaj smrť hranicou, ktorá pretne všetky väzby? Pokus o odpoveď ponúka príbeh s príznačným názvom Dedičstvo,“ dodal Lukáš Hanulák.

 

Text a foto: (cad)